Ebbagr skrev 2015-04-21 16:57:27 följande:
Halloj! Jag hämtar hem min valp i mitten av Juni, en finsk lapphunds tik och jag tänkte bara att det kunde vara roligt att höra olika folks åsikter och så, här är några frågor ni gärna får besvara och ni får gärna ställa mig någon fråga om ni känner för det.
Vad är det för ras/er du uppfostrat?
Vad tyckte du vad svårast inom hunduppfostringen? och varför?
Hur länge tog det för dig att få din hund rumsren?
hur länge tog det för dig att få din hund att klara av att vara ensam?
Har du några tips/råd om just uppfostringen då? Något jag kan tänka på när jag te.x ensamtränar m.m.
Jag kan ju säga att jag har haft hund sen 2004-2013 och min mammas fd tog en pointer valp för lite mer än ett år sen där jag fick vara en del av uppfostringen, jag läser också väldigt mycket om just valptärning osv så jag vet en hel del, men kan vara roligt och höra vad andra gjort och så.! :)
Jag har haft vit herde, lagotto och nu dvärgschnauzer men har varit extramatte åt bullmastiff, collie och cocker, alltså väldigt olika raser mentalt.
Tycker nog att få till en 100% inkallning varit det som varit svårast att uppnå och det jag tycker är absolut viktigast att träna. Stanna är också ett kommando jag lägger mycket fokus på .
Runt 6 månader har vissa valpar som vanligast kunnat hålla sig en kort stund men andra har varit över året innan dom varit helt rumsrena och hållt sig ca 3-4 timmar.
Jag har ensamhetstränat väldigt långsamt och tycker att runt året bör dom klara 2-3 timmars ensamhet men lagotton kunde aldrig vara ensam trots träning. Han stressade upp sig och mådde dåligt så jag hade alltid hundvakt åt honom.
Det råd jag kan ge dig i all träning är att ta det lugnt och ha tålamod. Att gå för snabbt fram ger oftast bakslag i rumsrenhetsträning, ensamhetsträning och lydnad mm. Låt valpen vara valp och gå sakta fram. Se till att ha en rejäl buffert och att ha en pålitlig hundvakt innan du skaffar valp.