Aniiee skrev 2015-04-23 22:56:31 följande:
Jag såg den också, och blev faktiskt så pass lack att jag LÄT BLI att starta en tråd om det hela. Men, men, här är mina tankar om den tråden:
Den är överflödig från början. Det finns redan en rad trådar från forummedlemmarna om vad de/vi tycker om FL. De trådarna uppmärksammas dock inte.
Varför skulle man vilja träffa folk IRL, i Stockholm dessutom, för att prata om ett internetforum. Det görs naturligtvis bäst på det aktuella forumet eventuellt med hjälp av någon enkät eller så. Jag anar här ett "Vi vill träffas så du inte vågar säga vad du egentligen tycker".
Varför bara mammor och blivande mammor? För att de är lätta att köra över eller? Eller finns ett faktiskt syfte med att vända sig till mammor? Barnrelaterade funktioner som man vill testa/titta på?`SKRIV DET i så fall. Och varför får isf inte pappor vara med?
VARFÖR ÄR TRÅDHELVETET LÅST? Luktar återigen "Vi vill inte veta vad du tycker egentligen, vi vill bara ha lite spel för gallerierna så folk ska sluta klaga" (för klagar gör vi ju friskt.....
Tack! Du förstår precis vad jag menar!
Jag tänker också enkät. Förstår inte alls varför man måste träffas egentligen? Det känns lite som du säger.
Jag irriterrar mig galet mycket på att allt i stort sett (trådar, tävlingar) är riktat till mammor från familjelivs sida, det finns så många andra som inte bär "titeln" mamma som hänger här som är en lika stor del av detta forum, varför uppmärksammas inte dessa personer?
De vill uppenbarligen bara ha enskilda mammors åsikter som råkar på bo rätt plats och vill träffa dem, jag skulle vilja säga att det är heldumt att utgå från det när man gör förändringar (om det ens är tanken?) med tanke på att det finns
människor i alla kategorier på detta forum i alla delar av landet.