• Emelitos

    Extra bilbarnstol som är enkel att förflytta?!

    Hej, vår son är 1 år och 7 månader och vi är på jakt efter en bilbarnstol som är enkel att flytta mellan olika bilar. Tanken är att om tex morfar hämtar på dagis så ska han kunna sätta i barnstolen enkelt och om någon annan släkting sen ska hämta vår son så ska de kunna använda samma bilbarnstol. Han är på tok för stor för ett babyskydd och den stolen vi har i vår bil är omöjlig att förflytta. Vad kan vi då köpa?!

    Tacksam för svar!

  • Svar på tråden Extra bilbarnstol som är enkel att förflytta?!
  • Näckrosen

    Nu är det några år sedan mina satt i barnstol så det kanske finns bättre alternativ nu. Men vi hade en Britax Twoway. Och extra spännband, så vi slapp koppla loss dem i vår bil. (De som satt i golvet).

    Oftast satt de extra paret i mormor o morfars bil och det fungerade smidigt.

  • Margaux

    Jag säger också Britax Two-way... Vi har en sån som resestol och den är lätt att ha med att göra. Inte värdens bästa sidoskydd men bra bakvänd stol som är enkel att hantera.

  • Sisisisi

    En av de absolut enklaste stolarna är Klippan Triofix. Den kan monteras både med Isofix och med bälte men UTAN underförankringsband. En nackdel är att den bara är godkänd till 18 kg så en större stol behövs ju sista åren barnet ska åka bakåt, men tills barnet är runt 4 år lär den ju funka.


    Keep your child rear facing for as long as possible!
Svar på tråden Extra bilbarnstol som är enkel att förflytta?!