• Fontana

    Faktura från Nova Kom

    Min gamla mor, 85 år med begynnande demens och i stort sett sängbunden, har fått en faktura från Nova Kom på 385 kronor.

    Man får leta länge så verkar det vara en ettårsprenumeration på en nummerupplysningstjänst. Knappast något som en sängliggande äldre dam behöver. Någon avtal skickat per post har jag heller inte sett till.

    Är det någon som känner till detta företag. Är det ännu ett bluff-företag? När man ringer till deras kundtjänst får man fin musik i lurarna - sedan händer ingenting mer.

  • Svar på tråden Faktura från Nova Kom
  • JNO

    Bestrider just ett likadant avtal för min svärfars räkning. De lurade på honom ett totalabonnemang med INternet och IP-telefoni mm. trots att han sa att han inte förstod vad de ville flera gånger under samtalet.

    NovaKom säger sig ha en inspelning med ett muntligt och bindande avtal, men det har jag aldrig fått höra något av. Oförskämd kundtjänst och mycket tveksamma metoder.

    Bestrid alla fakturor från det här företaget. Stor varning!

Svar på tråden Faktura från Nova Kom