• Oh yes

    utslag/blåsor på öronen

    Vår fyraåring hade blåsor på öronen i torsdags och vi trodde han bränt sig i solen på dagis. Men de har inte försvunnit än och han har ont ibland. Ska ringa vårdcentralen men kollar här också.
    Vad kan det vara?

  • Svar på tråden utslag/blåsor på öronen
  • Sofie mamma till 2 prinsar

    Min ena son får likadant pga just solen. Smörj med hydrokortison på kvällen och se till att öronen är skyddade från solen på dagen. Sedan är det noga med solskydd som gäller! Lycka till!

  • Oh yes

    Ok! Då ska jag köpa sån salva. Är din pojkes också röda och liksom lite svullna?

    Hur lång tid tar det för att de ska försvinna? Han har inte fått mer sol på dem sen dess. Vädret har varit kass.

  • Sofie mamma till 2 prinsar

    Illröda, svullna och kliande/onda är det vanliga. Med noga smörjande kommer det att bli bättre inom några dagar men man får ha tålamod för det kan ta ett tag att få bort helt. Hoppas det onda försvinner snabbt på honom!

Svar på tråden utslag/blåsor på öronen