• Classic

    Alkohol och tonåringar, vad har ni för tankar kring detta?

    Hej!

    Det där med alkohol och tonåringar är nog något som skärmmer väldigt många föräldrar (iaf mig). Det är ju nästan 100% att ditt barn kommer att börja dricka eller vara med på fester åtminstone.

    Vad tycker du som förälder är viktigt att tänka på i dessa situationer när din tonåring ska festa, frågar om alkohol osv. Själv tycker jag och säkert väldigt många att kommunikation är det bästa och sen att man visar att de kan prata med en, att de inte ska dölj saker osv.

    Dela gärna med era tanka kring detta, hur ni kontrade detta osv :)

  • Svar på tråden Alkohol och tonåringar, vad har ni för tankar kring detta?
  • Hannaeriksson

    Min dotter är än sålänge bara tretton men när hon börjar festa så kommer det vara noll tolerans mot alkohol. Vill hon festa i denna åldern får hon göra det, dock utan alkohol och jag vill veta var hon är, vem som håller i festen, och jag kommer ge henne en tid osv!!

Svar på tråden Alkohol och tonåringar, vad har ni för tankar kring detta?