Twar/mycoplasma?
Är det nån som har erfarenhet av twar eller mycoplasma?
Jag har varit sjuk sedan i december då jag insjuknade i förkylning med kraftig hosta. Hostade så att jag kiknade och tappade luften och kräktes i ca två månader. Fick ingen tid på VC. Har sedan dess besvärats av hosta med gulgrönt tjockt slem. Har flera gånger försökt att få komma till VC men dem har på telefon sagt att det nog är allergi och att jag ska behandla med allergitabletter. Det har jag provat med men inget hjälper. Hostat ibland så att jag spottat blod.
Känner att min kropp är helt nedbruten. Blir andfådd av minsta ansträngning och kallsvettas direkt jag gör något. Har dagligen ont i halsen.
Kämpar på och jobbar heltid men orkar snart inte mer. Vissa dagar är jag så hes att jag inte kan prata. Har ont i lymfkörtlarna på halsen och i armhålan på höger sida av kroppen.
Nu har jag sedan i onsdags haft hög feber och ont i kroppen. Febern är idag borta men jag tar mig knappt upp ur sängen. Skakar som ett asplöv när jag försöker att vara uppe.
Funderar på om jag dragit på mig nån konstig bakterie eller virusinfektion. Trodde när det började i vintras att jag fått kikhosta men det avfärdade dem via telefon på VC. Är nu själv inne på twar eller mycoplasma. Har IgA-brist vilket kanske bidrar till att jag är lite känsligare. Tänkte prova ringa VC en gång till imorgon. Får jag ingen tid så tänker jag byta VC.