Katten klöser ner tapeterna
Har en katt på 1,5 år som hoppar upp på väggar och klöser sig fast för att sen hala sig ner på detta idiotiska sätt. Jag har köpt ett stort klösträd som går från golv till tak, klösbrädor på flera ställen i lghten, intelligensboll han får putta ut mat ifrån och han får även hoppa upp på en stor och hög byrå som han sover på.
Bor i en rymlig trea med balkong där han även kan titta ut på folk. Vid vissa tillfällen tar jag ut honom i sele men har förstått att detta gör han ännu mer aktiv (han vill ut hela tiden då). Jag har klippt hans klor och ibland springer jag runt med ett snöre så han får jaga.
Alla ovanstående exempel gillar han och använder men det känns inte som det räcker. Han hoppar ändå upp på väggarna och det blir dyrt att tapetsera i alla rum som vi hittills fått göra.
Vad gör man?