• samiV

    erfarenheter av Tutek barnvagnar??

    Hej, jag är gravid i vecka 20 och tänkte inhandla de stora grejerna nu.. knorren kommer i december..vill inte ta det under julkaoset..:)

    Jag har tittat på diverse vagnar och fastnat för en tutek tambero ( billig är den oxå). Dock hittar jag inga omdömen ( på svenska eller engelska) och är då tveksam! Annars tycker jag vagnen e fin och älskar höjden...Tacksam för alla svar:))

  • Svar på tråden erfarenheter av Tutek barnvagnar??
  • MammaK

    Hej! Jag har en Tutek Grander som jag köpte i våras till vår dotter som kom i maj. Jag är suuuuuupernöjd med den. Har inte så mycket att jämföra med eftersom det är mitt första barn men jag tycker verkligen att det är en kanonvagn till det relativt låga priset. Har inte hunnit testa sittdelen än då tjejen ännu är lite för liten, men liggdelen och babyskyddet är jättebra. Jättesmidig vagn med rörliga(och låsbara) men inte alltför små hjul fram, ställbart handtag och uppfällbar rygg i liggdelen. Det enda jag kan kritisera är möjligen en aningen liten "korg" under vagnen och liiiite grund sufflett på liggdelen. Men väldigt lätt och smidig vagn, bor i Stockholm och har haft chans att prova den i stan och i affärer vilket är huuur enkelt som helst att manövrera sig igenom, med rulltrappor och allt. Hoppas du blir nöjd hur du än gör! Grattis i förskott!

Svar på tråden erfarenheter av Tutek barnvagnar??