• Grodake

    Vågar inte ta gravtest!!

    Hejsan! Jag är en tjej på 30 år och försökt bli gravid nu ett tag! Har haft nu 2 månader vi misstänkt graviditet och gjort ett gravtest men visat - båda ggr!

    Nu har jag denna månaden inte fått min mens igen 4 dagar sen, har smått ömma bröst, luktsinne som en varg och ont i livmoder området!

    Har blött lite idag blod men blandat med vanliga genomginlig flytning!

    Är detta normalt och när ska man våga sig på och ta ett gravtest? Vill inte bli besviken igen????! Tacksam för svar

  • Svar på tråden Vågar inte ta gravtest!!
  • Tess1984

    Hej, förstår den känslan. Vi har också försökt ett tag nu och jag är livrädd för att ta gravtest eller mest rädd för att bli besviken men jag hade nog avvaktat någon dag till om jag varit du eftersom du har börjat blöda, det kan ju bara början på mens eller så kan det vara början på graviditet. Jag vet inte hur många månader jag varit skengravid men nu orkar jag inte känna efter längre..

    Hur länge har ni försökt?

    Vi har försökt 1.5 år och precis avslutat en utredning, inga fel har hittats och snart drar vi igång med behandling. Hoppas snart ni får ert plus, man längtar som bara den....vill önska er all lycka...kramar

  • Cyanea

    Jag skulle tyvärr säga att det låter väldigt normalt, i alla fall för mig. Vi försökte i tre år innan plus, och många, många gånger hade jag liknande som du, men ändå ett envist minus på stickan. 

    Testa, tycker jag. Då får man åtminstone slut på våndan. Eller, i bästa fall, ett fantastiskt glädjande besked. Jag tror inte att du mår bättre av att skjuta på det - tvärtom. Det kostar bara massor med energi, som du desperat behöver om det är jobbigt. 

    Lycka till och styrkekramar! 

Svar på tråden Vågar inte ta gravtest!!