• Anonym (Om SD skulle vinna på demokratiskt sätt 2018, skulle de verkligen få bestämma då?)

    Rebellen många stör sig på

    Det finns som många märkt ett grovt motstånd mot SD, speciellt i Svenska medier som spyr galla och sprider SD hat som på löpande band.
    Min frågor är, hur demokratiskt är Sverige egentligen? om SD skulle vinna valet 2018, skulle då de nuvarande politikerna ha kris möte och hindra dem från att få någon makt? oavsett vad vanliga människorna röstat.
    58% av svenska folket vill minska på invandringen, men politikerna slår dövörat till och struntar i vad folket vill. Finns det någon chans att folket får som de vill 2018 även om de enligt politikerna och vänster folket "valde fel"? För det är ytterst få som vågar vara öppna Sverigedemokrater då SD är nazist stämplade.
    Men händelser som de här:


    dom är självklart okej. 
    Demokrati?

  • Svar på tråden Rebellen många stör sig på
  • U never saw me

    Om större delen av befolkningen röstar fram Hitler nr 2, ska vi då också bara lyda blint för att demokratin har talat? När det finns för många obildade idioter i samhället blir det nästan farligt med demokrati. 

  • BCH52

    Om SD får egen majoritet i Riksdagen då får de naturligtvis bilda regering, det är dock inte så troligt att något parti får det. Om Sd blir största parti så ger talmannen uppdraget att bilda regering till dem. De får sedan försöka bilda allians med annat/andra partier för att få till en majoritet. Det är det vanligaste. De kan också bilda en minoritetsregering och regera via hoppande majoriteter, så har vi också haft det.

    För att bilda allianser eller regera som minoritetsregering kräver politisk fingertoppskänsla och känsla för var och vilka man kan samarbeta med i olika frågor.

    Det är liksom det som är demokrati. Winston Churchill sa att "demokrati är ett uselt system för att styra ett land, men alla andra system är sämre".

  • Anonym (Om SD skulle vinna på demokratiskt sätt 2018, skulle de verkligen få bestämma då?)

    Tror folk som kallar SD för nazister inte att IS och ISIS och alla salafister som släppts in i vårat land med öppna armar är större fara för alla våra kristna, homosexuella och judiska medborgare samt andra icke muslimer än SD?
    Har Jimmie Åkesson förespråkat halshuggning av kristna ,judar och homosexuella? svar nej. Har hans polare vandaliserat vänsterns val reklam? eller smygfotat och publicerat varenda snedsteg Stefan Lövfén gör och vilka han umgås med? nej.
    Man behöver inte tänka mer än en gång för att komma på vem det är som sysslar med det.

    www.varldenidag.se/nyhet/2015/08/19/Muslimer-fick-hjalp-kristna-fick-nobben/ den här artikeln är oroväckande.

    Och det här med:

    edition.cnn.com/2015/03/05/middleeast/isis-lgbt-persecution/

    blog.godreports.com/2014/08/heartbroken-mom-of-3-year-old-abducted-by-isis-describes-her-daughters-capture-pleads-for-help/

Svar på tråden Rebellen många stör sig på