• Bomema

    6-åring vägrar badhus, vad göra?!

    Hur kan man göra för att hjälpa vår 6-åring att komma förbi den låsning han fått när det gäller badhuset?!

    Han har i höst börjat förskoleklass och därifrån åker de varje vecka på simskola. De första tre tillfällena funkade allt bra och han verkade tycka det var roligt. Så helt plötsligt vägrade han att delta denna vecka. Säger att det inte är roligt. Jag har suttit ner och pratat med honom och frågat om något hänt men han säger bara att det inte är roligt och att det känns lite läskigt med djupt vatten.

    Försökte nu idag att åka till badhuset med honom för att bara leka och ha kul i vattnet, men han vägrade byta om. Sambon fick avbryta det hela och åka därifrån. På måndag är det dags för simskola med klassen igen och jag är så övertygad om att han inte kommer att delta utan sitta vid sidan om och titta.

    Han har alltid varit en iakttagare som behövt studera och känna in nya miljöer och situationer innan han känner sig trygg och kan slappna av. Nu har ju dock allt verkat bra i ett par veckor för att sedan ta tvärstopp när det gäller bad. 

    Är det någon som haft det liknande med sina små och har några bra tips på vad man kan säga eller göra för att peppa och stötta på bästa sätt?

  • Svar på tråden 6-åring vägrar badhus, vad göra?!
  • pigglet

    Fortsätt att åka dit med honom själva, tänker jag.

    Då är ju frågan hur man gör för att han ska vilja byta om och bada. Betona att ni bara ska bada där han vill, ni kan vara i babypoolen eller vad det nu finns. Ta med något gott fika eller så, så det blir som en rolig grej. Bjud med hans bästis och se om inte kompisens närvaro kan göra att han kommer av sig och byter om och badar. Är han en sådan som gillar småbarn så bjud med bebis-kusinen och be honom hjälpa till att vakta bebisen i vattnet. Gillar han att göra uppdrag och få diplom så kan man visa de olika simmärken som finns och fråga om han vill träna så han kan ta baddaren.

    Ett annat tips kan ju vara att försöka åka dit när det inte är så mycket folk. Kolla med badhuset, kanske det är väldigt folktomt tex tisdag kvällar. Eller lördag morgon. Eller vad det nu kan vara.

Svar på tråden 6-åring vägrar badhus, vad göra?!