• Liten till

    Lugna mig! Ang förkylning

    Har en liten skrutta här hemma som är precis 3 månader.

    Hon är snorig och har börjat hosta lite smått då och då. Hon äter som vanligt (ersättning) och sover som vanligt, dvs lite hur som helst på dagarna men från 20-21 på kvällen till 07,00 på morgonen.

    Jag ska lämna henne över natten i morgon för första gången. Pappan har varit hemma med henne några kvällar och någon dag förut, men inte över natten.

    Jag ska dessutom åka långt, så jag kan ju inte bara åka hem om det är något.

    Det enda som snurrar i huvudet just nu är RS-virus.

    Jag känner mig som en förstagångsmamma som ser sitt barns första förkylning, men vi har en 7åring hör hemma som dessutom har krupp emellanåt, så jag borde ju vara van med sjuka barn.

    Kan någon snäll människa förklara att jag bara är orolig i onödan och att pappan också är en vuxen människa dom faktiskt är duktig med sina barn? Jag vet det ju egentligen, men ändå.

    Hur stor är risken att en i övrigt pigg och frisk 3månaders går från lite snorig och små förkyld går till superdålig på 48h? För jag åker i morgon bitti och hemma sen tisdag kväll/natt.

    Hur fort blir de dåliga om det skulle vara RS?

  • Svar på tråden Lugna mig! Ang förkylning
  • Liten till

    Åh ja det hjälpte! Tusen tack!!

    Min hjärna säger ju att det bara är lite vanlig förkylning, men sen tar mammakänslorna över och man blir tvärnojjig.

  • hrewak

    Det kommer att gå jättebra! Här hann lillan inte vara hemma en vecka ens innan hon plywood första förkylningen och hon har nog vart förkyld 5-6 gånger redan (och då är hon 8 månader nu).
    Blir det värre så kommer ju pappan märka det och kan åka till vårdcentralen/akuten om det skulle vara nödvändigt!

  • Liten till
    hrewak skrev 2015-10-11 17:58:49 följande:

    Det kommer att gå jättebra! Här hann lillan inte vara hemma en vecka ens innan hon plywood första förkylningen och hon har nog vart förkyld 5-6 gånger redan (och då är hon 8 månader nu).

    Blir det värre så kommer ju pappan märka det och kan åka till vårdcentralen/akuten om det skulle vara nödvändigt!


    Tack! Jo jag vet ju att han kan göra det.

    Men nu har jag en ny undran, vad ger ni era små när de är täppta i näsan? Såg nu att de slutat tillverka nezeril till de små, jag hade sån tur däremot att vi hade ett 10pack hemma. Men när de är slut vet jag inte vad vi ska göra, för hon har varit sämre nu ikväll, men dessa verkar ha hjälpt.
Svar på tråden Lugna mig! Ang förkylning