Många och onda sammandragningar
Är gravid i v26 med andra barnet och vet att det är vanligt med mycket sammandragningar. Men jag upplever att jag har extremt mycket. Har läst att det är ok med uppåt 20/dag men gissar att jag har långt mer än så. Vissa gör ont, upplever dem som lätta värkar.
När jag väntade sonen hade jag många sammandragningar fr ca v 33 och i v 34 blev de regelbundna. Var då inlagd på förlossningen, fick bricanyl för stoppa förloppet då jag var öppen 2cm. Sonen är sedan född i v 38.
För några veckor sedan skickade BM en remiss till specialistmödravården för kontroll, men remissen kom tillbaka och de bad mig att vila mer. De sa att det är väldigt liten risk att de påverkar livmodertappen.
Nu har jag vilat så mycket det går när man jobbar heltid och har barn, men sammandragningarna fortsätter så har sjukskrivit mig halvtid från idag. Har fått en tid för kontroll på måndag. Jag är egentligen inte så orolig för sammandragningarna, men dom är jobbiga och jag kan knappt gå mer fram och tillbaka till bilen. Har jag en stressig dag på jobbet triggar minsta rörelse till sammandragningar.
Jag känner mig så osäker på hur jag ska tänka? Även om de inte är "farliga" är dom ju jäkligt jobbiga???? Men många rycker på axlarna och säger att det bara är livmodern som övar pch tycker att det är onödigt att vara sjukskriven?! Jag vet inte hur jag ska tänka? Vad har ni för erfarenheter?