• Broda

    Lite kloka råd/hjälp?

    Hejsan! Till nästa höst så ska man förhoppningsvis börja högskolan i en ganska tuff linje. flyttar säkerligen hemifrån till en annan stad och skaffar en enkel studentlägenhet. Nu är det så att jag i många år har vart sugen på en hund men inte haft möjlighet då familjen inte var överens om det. Men nu när man närmar sig en flytt så har jag börjat fundera igen.. Första året i högskolan blir det inget, misstänker att det kommer vara mycket festande och vänja sig vid plugget då, men andra året så hoppas/vet/förväntar jag mig att jag har lugnat ner mig och tröttnat på festandet samt vant mig vid plugget och den nya staden och då blir det nog dags att skaffa hund, så har jag tänkt iallafall. Det jag undrar nu är: är det möjligt?

    budgeten kommer ju att vara ganska begränsad fast pengar kommer att finnas, det är säkert. Att skaffa en valp när man jobbar är ju nära omöjligt men jag tänkte att i högskolan så har man ju mer tid att spendera med hunden för det mesta av plugget sker ju hemifrån/på egen tid och ansvar. 

    Funkar det med hund när man pluggar? Får den plats i en studentlägenhet(flatcoated retriever hade jag tänkt mig). Får man nåt tid över till att tex träna en timma vart tredje dag eller så? För jag vill ju inte vänta tills jag går i pension med att skaffa hund, pluggtiden verkar, tidsmässigt, vara den bästa perioden för mig att skaffa en valp om jag nu ska göra det. några råd eller erfarenheter? alla svar uppskattas! 

  • Svar på tråden Lite kloka råd/hjälp?
  • Solocity

    Det brukar ofta inte vara tillåtet med djur i studentlägenheter, men det skiljer sig säkert mellan olika värdar.

    Men min tanke är: en hund lever länge. Ska du plugga en linje som lätt ger jobb och där du kommer ha lika flexibla arbetstider efter utbildningen? I många branscher är det svårt att vara kräsen med första jobbet.

  • Broda
    Jag satsar på Läkarlinjen så plugget kommer att vara 5.5 år minst, förmodligen 6 år. Efter det så flyttar man tillbaka hem och då är grunden satt med hunden och familjen kommer(förhoppningsvis) att kunna klara av att ta hand om hunden medan man är borta. vad som händer efter plugget är inget att oroa sig om. 

    Mitt problem här är just tiden, för även om plugget inte tar många timmar per dag så kommer man ju att vara borta ungefär 2-3 timmar varje dag, MINST. Skaffar man en hund innan sommaren så har man ju 3-4 månader att spendera helhjärtat med hunden innan plugget börjar igen och förhoppningsvis så har hunden tills dess lärt sig att vara ensam någon timme men räknar inte med det. 



    Har inte bråttom med att skaffa en hund utan det verkar mer som att jag kommer att ha mer tid för hunden under pluggperioden än vad jag kommer att ha när jag börjar jobba.

  • Lena

    På läkarlinjen kan du inte räkna med att hinna med något direkt vid sidan av och på somrar och helger jobbar du troligen.

    Du behöver någon att dela hundansvaret med för att hunden ska få det den behöver. Räkna inte med din familj efter studietiden utan att hunden då får vara på hunddagis.

  • Solocity

    Glöm inte att det också ingår ganska mycket klinisk placering/praktik där man vanligen inte själv har möjlighet att välja placering och arbetstider.

  • Broda

    Tack för alla råd då! jag får se hur det blir om några år istället verkar det som. 

Svar på tråden Lite kloka råd/hjälp?