Anonym (personlig erfarenhet av ptsd) skrev 2015-12-18 11:44:22 följande:
Jag har själv haft väldigt svåra problem av ptsd och har fortfarande problem, men de har krympt avsevärt. Tack, vare emdr och Rosenbehandling, samt psycho education (lära sig om sitt psyke typ)
Jag brukar rekommendera att läsa en bok av Pete Walker som heter Complex ptsd from surviving to thriving för att förstå sig själv bättre. Finns att köpa på amazon.co.uk
Jag tänker på din agorafobi och Pete Walkers bok. I den berättar han att han tror att all agorafobi inte nödvändigtvis är för att man är rädd för öppna utrymmen, utan för människorna som finns där. Det är människor som har skadat dig och med det kommer det att din kropp reagerar med rädsla kanske bara du ser någon annan som du inte vet hur de ska bete sig, tex. Att du blir triggad alltså, för det okända eller människor i allmänhet.
Jag personligen tror, efter hur det varit för mig, att du behöver öka på ditt "window of tolerance" för att klara av detta. Emdr och Rosen har funkat för mig.
Något som är av absolut största vikt att krympa sin inre kritiker. Det står hur man gör i Petes bok. Går även att läsa allmänt om det på nätet också, säkert.
Det går att bli friare från ditt dåliga mående. Jag hejar på dig!
Helt rätt. Det är människorna jag är rädd för. Jag har blivit utsatt för en hel del elaka individer under årens lopp genom alla åldrar. Den grövsta konsekvensen av det var min dotters bortgång. Om folk någon gång kunde förstå att ifall man skadar en gravid kvinna så skadar man även det ofödda barnet osv osv. Behöver inte gå in på alla detaljer det tar sådan tid och blir för jobbigt.
Rosenbehandling skulle inte vara ngt för mig dock, kanske emdr.
Bara att se diagnosen på papper( dataskärmen) gjorde att en stor börda lättnade. Nu när jag vet att det är Hon, återigen, som har orsakat mig detta och inte bara jag som är värdelös/konstig osv så känns det bättre. Jag har börjat använda samma tanke som jag använde när jag sa upp bekantskapen med min mamma. "Jag har rätt att säga ne" och "Hon ska inte vinna över mig" och " det förflutna kan jag inte ändra, smärtan var då, Hon ska inte få äga min framtid" hitintills har det fungerat. Håll tummarna för att det lyckas i längden.