Ryggsäck
Lilltjejen ska börja på dagis efter jul, 13månader..
Behöver hon en egen ryggsäck? Har kollat på fjällräven konken och haglöfs corker, men hur många L bör den rimligtvis ligga på? Är 20L lagom?
Lilltjejen ska börja på dagis efter jul, 13månader..
Behöver hon en egen ryggsäck? Har kollat på fjällräven konken och haglöfs corker, men hur många L bör den rimligtvis ligga på? Är 20L lagom?
Ska hon gå på ur och skur? Vår son använder aldrig sin ryggsäck men jag jobbar på ur och skur och då använder barnen en liten barnryggsäck. Tänk på att det måste finnas knäppe över bröstet.
Ryggsäck har vi till sonen mest för att han ska kunna ta med extravantar dit och ta med teckningar hem typ :)
7 liter är kånken barnryggsäck. Tror inte din 13-månaders kan gå med en 20-liters på sig :)
Milleman, tackar för bra svar, tänkte att dom inre har ryggsäck på sig därav 20L så när dom väl börjar använda den passar det lagom :) men ska prata med förskolan vad för aktiviteter som står på schemat helt enkelt :)
På "vanliga" förskolor behövs ingen ryggsäck. Ofta finns det en korg vid barnets hylla, där man lämnar ett par uppsättningar extrakläder. Annars kan man stoppa dem i vilken väska som helst, eller i en vanlig kasse.
Fjällräven kåken är ingen bra väska. Tunna axelband och inget knäppe kring midjan.