Hjälp! KUB vid IVF - någon med "positiv" erfarenhet?
Hej,
jag är gravid med första barnet via IVF (ICSI). Är nu i vecka 12 och ska snart göra KUB, vi vill göra det eftersom det är första barnet och vi är lite extra nojiga då vi kämpat så samt att vi gjort ICSI, dvs inte naturlig befruktning.
Barnmorskan på min MVC vet såklart att vi gjort IVF men nämnde ingenting om ev nackdel med det ihop med KUB när vi bokade KUB:et.
När jag läser på vissa IVF-kliniker t.ex. Carl von Linnékliniken (www.linne.se/fragorsvar/) står det att IVF "påverkar halterna av beta-hCG och PAPP-A så att resultatet kan bli felaktigt högt".
Jag googlade såklart runt och fick då läsa en massa skräckhistorier bla här på familjeliv där många skriver att det hände just dem. Att blodprovet blev jättedåligt, trots att Nupp-testen var bra och bebis frisk.
Nu skulle jag vilja höra om det finns någon som INTE fick sitt KUB-test "förstört" av ett missvisande blodprov pga IVF? Dvs finns det någon med normalt resultat/positiv berättelse?
Kan tillägga att jag både var överstimulerad (blev ändå färskåterföring) och tog extra progesteron ända fram till förra veckan, om det nu påverkar ännu mer.
Vi funderar nu på att strunta i KUB-en pga oron för att få missvisande dåligt resultat pga IVF, (kostar ändå 1500kr), och göra ett NIPT direkt istället, men det kostar ju minst 7000 kr... vilket är betydligt mer.
Någon som fick"normalt" värde på KUB-blodprov trots IVF?