jag tycker att Waldorf är en av de bästa pedagogikerna. De får en del kritik, på grund av att de kan verka lite flummiga ibland. Och jag håller med. Ibland verkar Waldorf flummigt. Men grundsynen är så himla bra!
De pratar mycket om färglära, vilket är bevisat att det stämmer. De arbetar med båda hjärnhalvorna, medan den vanliga skolan mest utvecklar den vänstra. Med detta menar jag att de lär med hela kroppen, vilket kan ta lite längre tid, men sitter så mycket bättre!
På Waldorfskolorna finns nästan ingen vandalisering! Detta på grund av att familjerna är så aktiva i skolans värld, att barnen får en ansvarskänsla.
Men, något som man måste väga in är att det är också bevisat att om man gått på Waldorf hela grundskoletiden, men sedan väljer ett "vanligt" gymnasium, är det fler elever som har svårt att ställa om sig till en undervisning helt anpassad efter enbart den vänstra hjärnhalvan. Så då ställer det högre krav på er föräldrar att finnas som stöd för barnen. Det bevisar inte att Waldorf är sämre, utan snarare att den vanliga skolan är enkelriktad.
Om det hade funnits, hade jag helt klart skolat in mitt barn på Waldorf-förskola. Sedan hade jag forskat runt lite om jag skulle fortsatt på grundskolan eller inte. Här kan det vara bra att höra lite med de andra föräldrarna på förskolan och även personalen.
Men i förskolans värld - självklart! Hoppas du får plats!