• tompa1975

    Mamma sökes av två pappor

    Vi är ett killpar som som varit tillsammans i över 12 år. Vi längtar efter att få bli föräldrar men har upp till nu varit tveksamma pga etiska såväl som existentiella skäl. Vi har övervägt allt från adoption till surrogat och co-parenting men kommit fram till att det förstnämnda är omöjligt i praktiken och surrogat skulle kännas fel då mammas roll planeras bort redan från början. Från vår synvinkel vore det bästa om barnet får minst en pappa och minst en mamma och det behöver inte vara en nackdel om det är flera pappor och mammor. Vi har bägge erfarenhet av flera mammor och papper då våra föräldrar är omgifta vilket gett insikten att antalet föräldrar inte det väsentliga, utan viljan och engagemanget de visar för sina barn.

    Vi undrar därför om det finns en kvinna eller ett par (även man och kvinna) som vill bilda familj med oss.

    Vi är 40 resp 42 år gamla och bor i centrala Stockholm. Vi kommer ursprungligen från Göteborg respektive södra Nederländerna. Sociala och enkla att umgås med stort intresse för att resa, natur och kultur. Vi har bott i många länder och uppskattar nyfikna och öppensinnad människor. Vi kommer att engagera oss till 100% och är självklart beredda att kompromissa och se på olika möjligheter.

    Kontakta oss om ni är intresserade!

  • Svar på tråden Mamma sökes av två pappor
  • Beckelin

    Jag är 35 år, bor i Uppsala och funderar på att skaffa barn antingen på egen hand eller med en man för delat föräldraskap. Jag har precis ansökt om insemination för ensamstående på Ackis, men inser att det känns fel. Jag skulle allra helst se att barnet fick en pappa, även om det inte skulle vara pappan i en kärnfamilj. Jag är välutbildad, hyffsat snygg, hyffsat smart och har ett ganska välbetalt jobb. Jag skulle gärna se att du hade ett stort närtverk eller en stor familj, eftersom min familj är liten och delar av den bor i Israel.


    Hör av dig om du är intresserad


     

Svar på tråden Mamma sökes av två pappor