Anonym (Sylvia) skrev 2016-03-13 00:09:48 följande:
2d fair nog!
Men 4D ultraljud bild/film där bebisen har en rosa hudton? Den är ju inte "vit" så borde inte en mörk baby ha en mörkare ton?
:) ? Pröva googla 4D bilder så kanske ni förstår hur jag tänker ;)
Läs mitt svar igen. Färg ger inget ljudeko.
Färg beror på ljus som antingen absorberas av objektet eller studsar av det. Röda föremål ser röda ut i våra ögon på grund av att de röda våglängderna reflekteras av objektet, dessa våglängder når våra ögon så vi uppfattar färgen. Ljud funkar inte på samma sätt. Du hör inte färger, eller hur? Däremot kan du höra ekon beroende på var du står om du t.ex. skriker. Ställ dig i en tunnel med hårda väggar och ljudet kommer studsa från väggarna tillbaka till dig. Ställ dig i ett madrasserat rum istället så kommer du förmodligen inte få mycket till eko då madrasserna absorberar ljudet.
Det är
omöjligt att se färg på ett ultraljud - oavsett om det är 2D, 3D eller 4D. Färgen du ser på bilderna är ju dessutom någon typ av sepiaton, den kan du få på vanliga ultraljud också. Den återspeglar inte hur barnet ser ut, utan är som ett filter på din kamera.