• Ellie3

    Rik med aktivitetstöd och helgjobb?

    Måste säga att jag är lite förundrad...

    En bekant till mig arbetar helger och får ut cirka 12000kr i lön. Utöver det så får hon aktivitetsstöd 12000kr för vardagarna... Hon är inte med i något program eller praktik eller något sånt, utan är bara inskriven i fas3 på pappret. 

    Så det är helgjobb man ska skaffa och skriva in sig i fas3, så blir man rik?
    Kan vem som helst göra så? Hur länge får man lov att göra så?
    Någon som har koll på reglerna? Låter ju alldeles för bra för att vara sant FörvånadSkrattande

  • Svar på tråden Rik med aktivitetstöd och helgjobb?
  • Anonym (s))

    Vad jobbar hon med, och jobbar hon svart?

  • Ellie3

    Någon typ av administration. Vanligt jobb inte svart. Arbetsförmedlingen säger hon får göra så. Hon behöver bara meddela om hon jobbar vardagar dagtid.

  • Kerubmamman

    Meningen är att hon ska vara i någon sysselsättning mån-fre, men det är ju resursbrist. Och man får arbeta utanför sitt program/sysselsättning utan att aktivitetsstödet minskar så länge man fullför sina XX timmar.


    Keruben lyser av intelligensens prakt - Giovanni Pico della Mirandola
  • Annelie 76

    Reglerna är såna att man kan ha aktivitet med aktivitetsstöd dagtid med heltidsersättning och sen kan du jobba kväll/natt/helg så mycket du vill och orkar.

Svar på tråden Rik med aktivitetstöd och helgjobb?