• Oroligochfrustrerad

    Barn med två boenden och två olika uppfostran som blivit ett problem.

    Jag och min sambo har varit tillsammans två år. Jag har ett barn sen tidigare. Han har två barn sen tidigare, 5 och 7, och barnen bor varannan vecka hos sin mamma. Jag börjar från början.

    Mamman har aldrig satt gränser och pappan har fått vara översträng med en uns av för sträng. Men strängheten kom bara fram efter att barnen gjort samma sak om och om igen. Ingen av föräldrarna var alltså där direkt, eller innan, barnen gjorde eller sa nått olämpligt. Båda barnen var lite bråkiga på dagis och lyssnade tex inte på fröknarna. Extra insatser har varit nödvändiga.

    Jag kommer in i bilden. I början med inställningen att jag ger barnen kärlek, uppmuntran och trygghet samt såklart tillsägelser när dom gör något farligt eller nått dom inte får. Efter ett tag så inser jag att situationen är lite svårare än vad jag trott efter att hört från omgivningen hur dom beskrivit barnen som busiga eller bråkiga eller överallt eller dumma, det kändes alltså som att omgivningen berättat sakerna lite snällt, situationen var för mig större än väntat.

    I början försökte jag ta det lite i taget med barnens pappa och idag så har han en helt annan inställning om sin uppfostran både nu och då. Han säger att han gillade inte situationen med sitt ex och hur barnen betedde sig men visste inte heller vad som skulle göras åt saken.

    Det som kvarstår är att allt vi jobbar med barnen på vår vecka är som bortblåsta efter en vecka hos sin mamma som, så vitt vi förstår och hört inte sätter några regler eller ger konsekvenser men, kärlek! Vi kämpar hela vår vecka med barnen som kommer till oss alldeles hyperaktiva och i slutet av veckan är dom så himla mycket lugnare och snällare och vad vi tycker mer harmoniska och glada.

    Vi håller på att bli tokiga. Barnen ljuger, slåss med andra barn, lyssnar inte på vuxna eller andra barn, visar ingen ånger, äter som småbarn, glömmer bort allt hela tiden, kissar på sig bara för att dom inte orkar gå på toa. Det känns som dom bara skiter i allt. Har testat att vara arg på dom, att prata med dom på olika sätt, vara glad, att vara positiv och ge beröm. Ja, allt känns de som vi testat.

    Finns det någon där ute som har tips på vad vi kan göra? Just nu funderar vi på ett schema här hemma för varje dag som dom får följa. Det tänker vi underlättar för dom. Att dom vet vad som förväntas av dom. Sen funderar vi också på ett belöningssystem där man kanske startar på mitten och där man kan flyttas bakåt om man slåss tex och flyttas framåt när man gör nått bra. Belöningen när man kommer i mål kommer vara att få välja middag på lördagen tex. Alltså inget extravagant.

    Det ska tilläggas att vi försökt prata med mamman om detta för ett år sedan men det var lönlöst.

  • Svar på tråden Barn med två boenden och två olika uppfostran som blivit ett problem.
  • Söder73

    Åh, herregud vad jag känner igen mig. Men jag har goda nyheter! När de blir äldre kommer de ihåg reglerna. Har ingen aning om hur hen sköter sig hos mamman ( har gett upp hoppet om henne) men hos oss sköter hen sig exemplariskt!

  • Oroligochfrustrerad

    Hur gammal då? :) Vill ju bara det bästa för barnen. Vill att dom ska bli bra människor. Sen påverkar det ju mitt eget barn. Han tycker det är jobbigt att dom beter sig som dom gör och det blir ju mer fokus på sambons barn vilket är oerhört orättvist och vi försöker att det inte ska vara så. Men samtidigt så om sambons barn har regler för vissa saker som helt klart funkar för mitt barn så måste vi ju ändå sätta den regeln för mitt barn. Det känns dumt att särbehandla så kanske vi ska tänka om. Bra uppförande ska ju belönas. Känns iaf hopplöst just nu. Sambon sa till exet igen vid lämningen nu att hon måste ta tag i barnen nu och drog några exempel och hon mumlade bara ja ja ja. Blir så frustrerad!!

  • matt

    Belöningssystemet låter jättebra! Precis som schemat! 

Svar på tråden Barn med två boenden och två olika uppfostran som blivit ett problem.