scrapparlotta skrev 2016-08-24 05:44:56 följande:
Oj...fy vad jobbigt när inte mediciner hjälper. Är ju grymt orolig att det inte ska göra det för mig heller. Så det är ärftligt? Ingen i min släkt har det....men då finns risk sen att mina tjejer får det.
Jag ska på röntgen idag och leverbiopsi imorgon. Fyy...tycker detta är så jobbigt. Vill bara lägga mig ner och dö.
Hur upptäckte dom det på dig? Mådde du dåligt? Jag mår ju i stort sett bra...lite lätt illamående ibland. Men annars är det ju "bara" levervädet som är för högt. Usch...och om en vecka börjar jag ett nytt jobb...kul att börja med sjukskrivningar...hmm..
Men du jobbar och så eller?
Det är väldigt väldigt ovanligt att medicinerna inte hjälper. Min läkare har aldrig varit med om det tidigare och ingen av dom hon har konsulterar heller. Jag ska inte ljuga biopsin tyckte jag var fruktansvärd, har blivit lovad sedering nästa gång.
Jag fick förhöjda levervärden redan 2003 men läkaren jag träffade då sa bara du är fet och har fettlever( biopsin visade senare att jag hade ingen fettlever alls) så jag tänkte inte mer på det. Kanske är det därför det är så svårbehandlat idag för att jag gick med det så många år. Sen hösten 2008 började jag må dåligt fruktansvärt trött illamående och allmänt kass men tänkte ja har väl nåt i kroppen som inte vill bryta ut. I juni 2009 blev jag plötsligt gul i huden och ögonen men kass som man är så tänkte ja a fan de går över sen kom klådan kliade nåt fruktansvärt i händer o fötter så jag gick till vc och de blev fullt pådrag med en gång. Akuten inläggning och biopsi och direkt hög cortison dos. Prover två gånger om dagen i fyra veckor. Nu tar jag en gång i veckan
Det är ju genetiskt men hur ärftlig det är vet jag inte som sagt jag har ärvt det av mamma men ingen innan henne har de.
Nej jag jobbar inte, har Fibro och en del skador efter en ridolycka. Det i kombo med febern varje dag och måendet av cellgiftet gör det omöjligt så jag har sjukpension. Men jag var ju sjukskriven redan innan detta börja
Tror nog att om du ändå mår så pass bra så kommer du säkert att bli helt ok med medicin
Vet du hur höga värden du har?