Chefen lurar mig och tar min lön!!
jag har fast tjänst med fast lön! Min arbetsgivare får bidrag från ams för att ha mig där och dom får hela 80procent!! Så de betalar bara ut en liten summa för mig i lön!!
Ialla fall, chefen sa innan semester att jag ligger minus 70 timmar och at jag måste betala tillbaka. Hur fan kan det bli 70 timmar?? Men det hör inte hit!
Så då skrev hon att (vi kan dra lite från dina löner och semesterersättning.) jag sa då att jag inte kan dra mycket varje gång då jag har höga kostnader! Det är fan hon som ska kolla varje månad om man ligger minus och då dra direkt från lönen!!! Men nej så kan man inte göra säger hon! Så nu förvänta jag mig en semesterersättning!! Men till min chock får jag bara 5000 kr!!!! Jag grät och grät! Hyra på 6.500, el, hund, och allt! Hur fan ska jag ha råd!
FÅR DOM ENS TA FRÅN MIN SEMESTERERSÄTTNING???? Jag skulle fått ut 16.000!!!!!!!! Snälla hjälp mig någon!! Hon har fulat sig så mycket mot mig förut och jag är så korkad så man kan lura mig så lätt!