Jag fick hennes lösen så jag kunde se var hon var via hitta min iphone på datorn. Som jag förstår så funkar det bara om hon har platstjänsten påslagen, har bara använt denna lösning en gång.
Varför? För att min dotter (snart 17) aldrig brukar ränna ute som "normala" tonåringar. Nu var hon bjuden på fest, det är inte första gången, men första gången det var en stor fest och jag inte känner alla gäster. Hittills har det varit i samma lilla håla där vi bor, hemma hos vänner vars föräldrar jag känt. Och festen har då bestått i pizza + netflix.. Denna sa hon själv att det kommer komma många till, de flesta andra skulle dricka osv. Den var dessutom i en annan kommun.. Hon har diagnos asperger och är ibland ett lätt "offer" kan jag känna..
Jag var helt enkelt orolig (hon med till viss del) men hon ville gå på detta (med de vänner jag känner) och jag blir glad när hon gör saker utanför hemmet som "normala" tonåringar. Jag ville ha koll, jag ville kunna hjälpa om det behövdes, finnas där :)
Allt gick fint, hon fick tom nya vänner som jag nu lärt känna :)