• Anonym (Moa)

    benutväxt i gommen

    Hej! För någon vecka sedan fick jag ont i gommen, trodde det var blåsor och köpte ett medel på Apoteket att styrka på. Det sved och var jobbigt att äta o dricka,, men nu gör det inte ont längre, men det har börjat växa ut ben från blåsan/såret på ena sidan i gommen. Ser nästan ut som en tand som bryter fram, men det kan det ju inte vara. Det är stenhårt ben, inga andra obehag än så länge, men jag är jätteorolig. Var hos tandläkaren igår, han tog röntgenbilder o sa att han aldrig sett det förut, men han trodde det var så olyckligt att blåsan orsakat sår precis på roten av min visdomstand. Ska ta bort den snart, men jag tycker inte det känns som det är från tanden ändå. Någon som varit med om samma och vad var det i så fall? 

  • Svar på tråden benutväxt i gommen
  • Anonym (Tandläkare)
    Anonym (Fia) skrev 2016-10-15 13:54:12 följande:

    Har ingen egen erfarenhet av detta att erbjuda tyvärr (eller ja, kanske inte "tyvärr") men hittade detta:

    mandibulartori.com/2013/08/what-causes-bony-growths-in-mouth.html

    Verkar vara godartat i alla fall...


    Tori mandibularis sitter som namnet säger i underkäken. Ts har ju sitt i gommen. Liknande benutväxter kan man få i gommen men sitter då i meddellinjen i gommen Sannolik orsak till Ts bekymmer: blåsan var en fistel eller en abscess orsakad av infektion i tanden. Inflammationen har lett till nedbrytning av ben vilket gjort att tandroten penetrerar slemhinnan och blottas. Det finns förstås andra orsaker till både godartade och maligna sådana. Diagnos går naturligtvis inte att ställa utan att undersöka Ts och granska röntgenbilder.
  • Anonym (Moa)

    Min tandläkare sa att min slemhinna i gommen såg helt normal ut, ingen förbening, utan han trodde det berodde på olyckliga omständigheter att blåsan satt sig mitt på roten. Jag ska ta bort tanden om några dagar, då borde ju problemet vara löst? Han försäkrade mig om att det inte var en tumör, men jag tycker det är otäckt, tycker det "växt ut" mer bara tills idag...? Nu bökade han rätt mycket där så han kanske rev upp såret lite att det är därför. Det jag tycker är konstigt, om det är roten som gått igenom, att jag inte har fruktansvärt ont? Om det nu skulle vara en infektion i tanden skulle inte det synas på röntgen eller komma ut var då ur fisteln?

    Är det någon annan som varit med om detta fenomen?

  • Anonym (Moa)

    Nu har jag kollat lite med en spegel. Såret/skadan sitter inte i gommen utan i tandköttet snett under visdomstanden som ligger halvt liggande mot tanden bredvid. Den är lite avlång, när jag känner på benet känns det nästan som en tand, men det är väl helt omöjligt att en sk extratand kan växa ut där, och det skulle ju min tandläkare sett på röntgen i så fall. Visdomstanden ligger ju halvt dold i tandköttet så skulle det inte kunna vara tanden helt enkelt som blottats? Tycker roten borde sitta längre ner. Är kanske en jättetand. Ser verkligen inte fram emot dagen jag ska dra ut den, men ändå ska det bli så skönt att få det gjort, bara det inte blir massa problem efter, men läkning och den andra tanden bredvid. Risken är att det blir en djup ficka som gör att jag får stora bekymmer, men då är väl det enda att dra den med. Är orolig på allvar, förstår inte heller att min tandläkare nu plötsligt ska dra den själv, när han tidigare tänkte skicka mig till specialist för den låg så illa.

  • Anonym (Moa)

    Min benutväxt var en sk extratand, hur lätt som helst att få ut och visdomstanden ligger tryggt kvar...ingen infektion eller andra problem, så den fick vara kvar, det är det bästa sa tandläkaren.

  • Anonym (Fia)

    Skönt att höra att det löste sig så bra för dig, TS!

Svar på tråden benutväxt i gommen