Helvetet är ett aktivitetsbaserat kontor!
För en och en halv månad sedan bytte jag jobb till ett större företag med aktivitetsbaserat kontor. När jag först var där charmades jag av den snygga inredningen, men efter ett par veckor märkte jag att jag var allt mer spänd och stressad. Axlarna åkte upp, ryggen började värka.
Det är en social och rörig arbetsplats, alla avdelningarna sitter tillsammans, dvs personalen sitter huller om buller vilket gör att alla går runt och letar efter sina kollegor stup i kvarten, i en stor del av lokalen spelas ofta musik, folk pratar över huvudet på mig... jag blir tokig efter ett tag, jag får liksom ingenting gjort. Det finns inga soffor med höga ryggstöd eller avskilda fikarum som inbjuder till lugn och kontemplation. (Lunchmatsalen är i mitten av lokalen och är ett ställe där folk passerar hela tiden.)
Stressnivån går ner på helgen (trots att vi har tre småbarn och en ganska stressig tillvaro som det är) - i morse mådde jag bra - men efter bara sex timmar på kontoret var jag alldeles spänd igen.
Hur ska man klara av aktivitetsbaserade kontor, egentligen? Hur gör ni som jobbat i sådana miljöer i flera år? (Särskilt som jag ogillar att ha hörlurar eller lyssna på musik när jag jobbar?)