Kan min chef göra såhär?
Hej,
Behöver er hjälp. Förlåt om det hamnade i fel forum.
Jag blev uppsagd på mitt jobb under prövotiden för att jag var gravid. Jag och min chef har aldrig kommit överens och trivdes verkligen inte, så det gör mig inget.
Jag hade hand om det ekonomiska (bankning ex)
Det sista jag gjorde på jobbet var att banka hela september, sen slutade jag 3 okt.
Här omdagen ringde hon mig och sa att det fattas 700 kr 1-2 oktober. Jag anser att jag inte har med dem dagarna att göra då jag slutade den 3. Hon skyller på mig och skulle återkomma vad hon bestämmer sig för att göra med detta och ska kolla alla andra månader hur det sätt ut.
Alla pengar har alltid legat i en pärm på lagret, alla 7 st som jobbar har haft tillgång till kassarapporterna och kontanterna. Vi hade alltså inget kassaskåp och inte heller lås till lagret.
Vissa månader har det fattats pengar (200-300) men har haft kontakt med ekonomiavdelningen och dem har aldrig hört av sig. Kan hon sätta dit mig för detta? Hon verkar göra allt i sin makt att sätta dit mig för något som jag inte ens gjort, detta stressar sönder mig och bebis i magen.
Kan hon göra såhär??
Sorry för lång text.