Först och främst måste du låta barnet utforska sin omgivning, sedan kan du lära barnet att vissa saker får man bara inte röra.
En del grejer går av sig själv: vår son var väldigt intresserad av ugnen i 1--årsåldern. Problemet var att den blev vansinnigt varm. Vid ett tillfälle var han riktigt nära att bränna sig. Vi blev livrädda. Han hörde det på rösten när vi sade åt honom, han märkte det på sättet vi tog i honom när vi lyfte bort honom. Han blev själv väldigt rädd för vår reaktion. Och sedan rörde han aldrig ugnen igen. Det gick alltså av sig själv.
I övrigt har vi visat och berättat. Han var också intresserad av ljusen i julgranen. Vi satt med honom på golvet många gånger varje dag, tittade och pratade om att de var fina men att han inte fick dra i dem. Vi tog bort hans hand när han rörde dem och sade att de kunde gå sönder. Jösses, vad vi pratade och tittade på julgranar och julgransljus. Nu när han är 2,5 år är han fortfarande helt såld på julgranar och julgransbelysning... det börjar minst sagt bli tjatigt, men det är nog vårt "fel" eftersom det blev en så stor grej av det förra året när vi inte ville att han skulle dra i ljusen.
En del grejer gick liksom inte. Vi hade två värmeljusstakar på vår tv-bänk. De var aldrig tända. Han gick och tog de där ljushållarna precis hela tiden, men vi tänkte att vi faktiskt inte skulle plocka bort dem. Allt annat hemma fick han ju röra, om han bara var försiktig (bortsett från ugnen och eluttag) Vi tjatade, tjatade, tjatade att ljusstakarna skulle stå kvar på tv-bänken. Inte bara med ord som "ajaj" utan vi förklarade varför. De skulle stå där för att det var fint, det var mammas ljusstakar. Jag minns det som att det tog väldigt lång tid innan han slutade röra dem. Han gjorde som din son, att han liksom tittade på dem, tittade på oss, väntade på reaktion och tog dem sedan om vi inte sade något om dem. Det blev en rolig grej att lyfta upp dem där. Han skrattade sjukt busigt varje gång också och min man var så provocerad. Det enda som hjälpte där var avledning; att visa något annat som vår pojke kunde leka med istället. Men jag tror att det där med värmeljusstakarna faktiskt hjälpte trots allt. Efter allt tjat om dessa förbaskade värmeljushållare så lärde han sig liksom att en del saker får man bara inte röra. När vi var hemma hos folk och han ville röra något, så tittade han alltid på oss först för att kolla om han fick ta i grejerna eller inte. Han lärde sig att ibland får man det, men ibland inte. Enda undantaget var när vi flyttade till en ny lägenhet när han var 1,5-år. Spisen gick han aldrig i närheten om han såg att ugnen var igång, men vreden på spisen var stora och lätta att vrida på. Där lyssnade han över huvud taget inte, utan gick och vred på dem så att spisen sattes igång. Då fick vi helt enkelt plocka bort dem, för att undvika brandrisk.
Vi har massor med grejer som han inte får lov att röra. Det satt faktiskt strax innan 2-årsåldern. Sedan gäller det ju att tänka på att om man väl har gett med sig en enda gång om att det är okej att röra en specifik sak, så gäller det i hans värld för alltid och alltid när han själv har lust. Så var det i alla fall kring 2-årsåldern. Nu vid 2,5 så frågar han om han får röra innan han tar något.