• Lilltösa

    Recept med filodeg önskas

    Har ni några roliga recept med filodeg? Har själv använt det till paj men önskar fler tips. Tack!

  • Svar på tråden Recept med filodeg önskas
  • Amme

    Vad är filodeg? Har aldrig hört talas om det.

  • Poppinella

    Jag gjorde en paj en gång som var väldigt god med spenat, skinka och valnötter i. Vet dock inte vart receptet tog vägen för jag har inte hittat det sen dess. Kanske hamnade det i pajen?

  • Alicat

    gott tilltugg är att mosa fetaost med ett ägg och finhackad persilja, dela filodegen i långa remsor. lägg på en liten klick fetaost på varje remsa, rulla ihop som en cigarr men vik även in kanterna , pensla med olivolja coh baka i ugnen på ca 200 g.

  • PuhTiger

    Tips på annorlunda och lite festligare tillbehör:

    Vik filodegsark dubbelt, lägg på en klick potatismos (gärna smaksatt med svamp, bacon, lök, färska örter, ost etc) och tag sedan ihop hörnen mot varandra som du sedan veckar ihop, så blir det som en liten "påse" av filodegen med potatismoset inuti. Hit går att förbereda. Lägg sedan en fuktig handduk över så att filodegen inte torkar.

    Vid serveringsdags: Pensla med smält smör och grädda i 175 gradig ugn ca 20 minuter eller tills paketen fått fin färg.

Svar på tråden Recept med filodeg önskas