Anonym (X) skrev 2016-12-16 23:14:41 följande:
Du var aldrig trött efter förlossning och amning?
Hur hade du känt om han dömt ut dig efter ett halvår?
Ett halvår är ingenting i sammanhanget och kan du inte stötta honom var er relation inget vidare då.
Det är skittufft att vara den som stöttar hela tiden. Min man har en kronisk depression och jag blev utbränd delvis pga det. Jag fick ta allt med hans barn, allt med hans nedstämdhet, alla initiativ osv.
Hade han aldrig varit uppåt och glad så hade jag inte orkat kämpa igenom det. Han har fortfarande sin depression, den är som sagt kronisk, men han mår oändligt mycket bättre sedan han nu efter ca 5 år börjat fatta beslut utefter hur HAN mår, inte vad han tror är bäst för alla andra.
Vändningen kom till viss del av att jag fick utmattningsdepression. Jag orkade helt enkelt inte och när jag, efter närapå ett år, insåg att inget kommer att ordna sig om inte jag ändrar hela mitt liv så valde jag att helt kliva av hans 'tåg'. Jag hade nog med mitt. Han fick ta allt med sitt barn själv, alla problem på jobbet själv. Jag lyssnade gav råd men VÄGRADE dras ner i hans negativitet.
Var han avig om mina råd och menade att så går det inte att göra så sa jag bara: Ja, du väljer ju själv, fundera på vad du mår bäst av och så gick jag. Jag vägrade älta samma problem hundra gånger. Det resulterade i att han tog en strid med sitt barns mamma kring umgänget, att han valde att byta jobb mm.
Nu kan han tom komma med små överraskningar till mig, är gladare än på länge även om han så klart dippar igen. Men jag tar inte längre på mig hans mående. Är han grinig och jag inte kan göra något åt det, ja då bryr jag mig inte om det helt enkelt. Jag går min väg så får han sitta och tjura ensam. Han har lärt sig att om inte han gör något åt sina problem så finns de kvar. Vissa saker kan han inte ändra (kontakten med mamman tex, den måste han ha tills barnet blir stort nog att själv ringa osv) men då kan han ändra sin attityd till den.
Kommer han och är grinig för att hans barns mamma varig jobbig, ja då får han skaka av sig det, inte älta och låta hans grinighet gå ut över mig eller inte umgås med mig tills han lyckats skaka av sig negativiteten.
Vi har idag ett jättebra förhållande även om vi så klart dippar då och då.