• Anonym (Aaaarrrgghhh!)

    Hårbotten som kliar och inget hjälper!!!

    Hej alla!

    Jag har alltid haft känslig hårbotten som kliar och har aldrig hittat något som hjälper mot klådan. Har provat en mängd olika schampon och produkter mot klåda men INGET har hjälpt. Började med balsammetoden i september för jag tyckte att det verkade vettigt och logiskt och jag har väntat tålmodigt på resultat men nej. Det har inte hjälpt mer än att mitt hår är lite mer lätthanterligt nån dag efter tvätt. Klådan är kvar och håret känns smutsigt redan 2 dagar efter tvätt. Har provat en del olika balsam självklart. Har inte använt stylingprodukter sen i somras.

    Har nu börjat fundera på att tvätta med bikarbonat och äppelcidervinäger, men har läst några skräckhistorier om katastrofala resultat med bla håravfall som följd. Är det något ni ändå skulle rekomendera att testa iaf? Kan man tvätta med bikarbonat nån gång varannan vecka och tvätta med balsam emellan? Eller finns det nåt annat man kan ta från skafferiet som kan funka?

    Är 31 år och har alltid haft denna klåda och nu börjar jag tröttna.

    Finns det nån som haft samma problem och som hittat nåt mirakulöst som faktiskt funkar så skulle jag bli överlycklig om du/ni delade med er! <3

    Önskar er en trevlig dag!

  • Svar på tråden Hårbotten som kliar och inget hjälper!!!
  • Anonym (Ok)

    Hur ofta tvättar du håret?

  • Hundguld

    Har du kört en rejäl kur mot svamp? Kanske ta både piller och fungoral-schampo.

  • Anonym (Wildrat)

    På Apoteket har de ett milt schampo för torr hårbotten. Det är det enda schampo som åtminstone dämpar klådan på mig. Och nåt annat som faktiskt funkar på mig är att färga håret. Permanent färg ska det vara. Hårbotten svider när jag färgar men klådan håller sig borta ett tag efteråt.

  • Anonym (Aaaarrrgghhh!)
    Anonym (Ok) skrev 2017-01-19 08:05:07 följande:

    Hur ofta tvättar du håret?


    Nu tvättar jag 2-3 dagars mellanrum. Har i perioder tvättat både mer sällan och mer ofta men har inte märkt någon större skillnad.
    Hundguld skrev 2017-01-19 08:07:44 följande:

    Har du kört en rejäl kur mot svamp? Kanske ta både piller och fungoral-schampo.


    Har avverkat ett antal flaskor fungoral och fått medicin mot svamp utskrivet för ett antal år sen (av en läkare som inte ens tittade, har träffat ett par såna). Har provat canesten och daktakort. Har också träffat läkare och frisörer som verkar överens om att det inte beror på svamp, så då är det ju inte så konstigt att behandling mot svamp inte funkar. Är tydligen väldigt känslig men det måste ju finnas nåt?
  • Anonym (Aaaarrrgghhh!)
    Anonym (Wildrat) skrev 2017-01-19 08:32:17 följande:

    På Apoteket har de ett milt schampo för torr hårbotten. Det är det enda schampo som åtminstone dämpar klådan på mig. Och nåt annat som faktiskt funkar på mig är att färga håret. Permanent färg ska det vara. Hårbotten svider när jag färgar men klådan håller sig borta ett tag efteråt.


    Har testat det som finns receptfritt på apoteket men min hårbotten vägrar samarbeta. Har testat en rad olika produkter och lugnande håroljor också som frisörer rekomenderat, samma sak där. Det har hänt ett par gånger faktiskt att färgning har dämpat, kanske 2 dagar eller nåt. Sen är det tillbaka och jag vill sandpappra hela huvudet. Parfymfria tvättmedel, olika sorters hårborstar, inpackningar.. you name it! Så nu är jag inne på naturliga produkter, det kanske är kemikalier som min hårbotten bara hatar av hela sitt hjärta!

    Har du testat nåt annat som funkat?
  • Anonym (Wildrat)
    Anonym (Aaaarrrgghhh!) skrev 2017-01-19 09:52:36 följande:
    Har testat det som finns receptfritt på apoteket men min hårbotten vägrar samarbeta. Har testat en rad olika produkter och lugnande håroljor också som frisörer rekomenderat, samma sak där. Det har hänt ett par gånger faktiskt att färgning har dämpat, kanske 2 dagar eller nåt. Sen är det tillbaka och jag vill sandpappra hela huvudet. Parfymfria tvättmedel, olika sorters hårborstar, inpackningar.. you name it! Så nu är jag inne på naturliga produkter, det kanske är kemikalier som min hårbotten bara hatar av hela sitt hjärta!

    Har du testat nåt annat som funkat?
    Inget naturligt har funkat på mig. Som sagt, schampot för torr hårbotten är det enda som funkar lite. Men bara schampo, inget balsam och inte heller den där vätskan att ha i hårbotten av samma märke. Tror det är Aco.
    Ett tag åt jag Tavegyl (antihistaminer som man kan få mot klåda), de hjälpte också lite.
    Jag kan inte heller använda hårstyling i nån större utsträckning, då kliar det. Lite hårgelé eller mousse är allt.
    Framförallt KLIA INTE. Skitsvårt men det gör att det kliar mer...
  • Anonym (ida)

    Hej TS.

    Klåda beror oftast inte på mjäll, så jag rekomenderar inte att du köper mjällschampo.
    Balsammetoden är heller inte bra för hårbotten, då du inte får bort förorenngar och silikoner och sådant som täpper till hårbotten.

    Det finns ett schampo från Malibu C som heter Scalp wellness som är till för precis dina problem. Finns hos frisör. Det är det schampo jag som frisör märkt har fungerat på ALLA som köpt det. såhär är pruduktbeskrivningen:

    This gentle, 100% vegan scalp shampoo free of harsh chemicals and sulfates does double-duty as it soothes the scalp with pure wellness ingredients to help relieve flaking, itching and irritation while leaving hair full of body and shine.  Essential oils for spearmint and eucalyptus create an invigorating experience that engages the senses and leaves you feeling refreshingly clean.

  • Anonym (9)

    Nu kanske det här bara var jag och inte alls stämmer i ditt fall, men jag utvecklade en enorm klåda i hårbotten efter att ha bytt till milda schampon. Det tog ett tag, några månader, innan klådan tog fart. Tog sedan flera månader med vanligt schampo för att klådan skulle försvinna.
    Det var typ som att vad det än är jag har i hårbotten (seborroiskt eksem?) successivt blev värre och värre när det inte hölls tillbaka av en lite hårdare gengörande produkt.

    I början trodde jag att jag hade fått löss, fyfan säger jag bara. Vad än din klåda beror på så hoppas jag att du hittar något som fungerar.

  • LFF

    Hur är livet i övrigt? Och hur är din hud i övrigt? känslig även på andra ställen än hårbotten? Är kliet på hela huvudet eller bara i hårfästet (både i nacke och i pannan)?

    Anledningen till att jag frågar är att jag själv har känslig hud och hårbotten. Det blir alltid värre när jag är stressad eller oroad över något. För mig är kliandet alltså en värdemätare på hur jag mår. Mår jag bra, så gott som inget kliande. Är jag stressad eller oroad kan det bli hysteriskt kliande, i huvudsak i hårfästet.

    Till håret funkar (för mig) endast H&S. Ibland kan jag använda annat schampo men bara några tvättar, sen kommer kliet (fast en annan typ av kli än den jag får av stress och oro). Vad gäller balsam så är det skitjobbigt eftersom jag kan reagera även på det så jag har börjat använda spraybalsam vilket jag än så länge (*peppar peppar*) inte fått någon reaktion på.

    Och sen, försök att få komma till en hudspecialist så du kan få veta vad det är som felas med din hårbotten. 

Svar på tråden Hårbotten som kliar och inget hjälper!!!