• Kamasjo

    Myomnekros

    Hej!

    Jag skrev här tidigare om smärtor som jag då trodde var ligamentsmärtor. Mycket häftiga buksmärtor, främst på vänster sida, som inte gav med sig. Är i vecka 18. Blev till slut inlagd på sjukhus då min CRP var hög. Där konstaterades sedan myomnekros. En myom på vänster sida som börjat "dö" p.g.a bristande blodtillförsel nu då jag är gravid. Mitt infektionsvärde började gå ner och jag fick åka hem utan annan behandling än vila. Smärtan finns kvar men har blivit mycket lindrigare.

    Eftersom läkaren inte kunde förutspå hur detta kommer att påverka mig under resterande graviditeten funderar jag nu om det finns någon som har erfarenhet av myomnekros och hur det går/gått för er?

  • Svar på tråden Myomnekros
  • Swinka

    Hur går det för dig?

    Är gravid i v.23 och i helgen åkte jag in till gynakuten och det konstaterades att mitt.myom håller på att få nekros.

    Svårt att finna bra information.

  • Loppis1

    Jag har två myom, det ena ger mig inget besvär men det andra har under graviditeten (är i vecka 34 nu) växt från 9x7 cm till 15x12 cm.

    Jag har varit in och ut på gynakuten, specialistmödravården och har sedan feb varit heltids sjukskriven med maxdos citodon och tillbringat större delen av dygnet liggandes på höger sida.

    Det som de sagt till mig efter ultraljud på myomet där man konstaterade att myomet har för lite blodtillförsel, är att under graviditeten kan de inte göra mer än att behandla smärtan och räcker inte citodonet jag har hemma får jag åka in för starkare smärtlindring. Men de kan inte operera bort myomet medan jag är gravid.

    Men på något sätt så verkar myomet till slut få lite mer blod och nekrosen "vänder", tror jag varit in 5 ggr senaste två åren med början på myomnekros.

    Nu sista veckorna har det börjat släppa lite (då hormonerna inte ökar längre) och planen är att sluta med citodonet helt inför förlossningen.

    Det som de varit noga med är att genom ultraljud och kontroller kolla så myomen inte ställer till det inför förlossning och ev kejsarsnitt.

  • Kamasjo

    Hej!

    Jag har inte varit så aktiv här på sistone, men tack för era svar!

    Smärtan försvann efter ca en vecka för mig men mitt infektionsvärde var förhöjt i ca en månad efteråt. Jag kollade upp att värdet inte steg allt för mycket (över 70), annars ingen annan vård.

    Då min mage blivit större (är i vecka 34 nu) kan man tydligt känna myomet på vänster sida men det gör inte ont och har inte blivit större (mättes t.o.m en cm mindre vid senaste UL).

    Då mitt myom ligger på utsidan av livmoderväggen ska det inte orsaka några komplikationer vid förlossningen och om jag inte får ont i framtiden kommer man troligtvis inte göra någonting åt det.

    Jag hoppas det håller sig "lugnt" framöver!

Svar på tråden Myomnekros