• Yvonne Larsson

    Jobba som pensionär/förtidspensionär?

    Har Vi några rättigheter som pensionärer? Har sjukpensionären/förtidspensionären möjlighet att arbeta något? Få en inkomst utan att bli av med sjuk/förtidspensionen? Någon som vet? Eller som vet var man kan läsa på eller informera sig om detta? Eller vem man kan fråga? 

    Det kan ju vara så att man kanske kan klara att vikariera en tid, men inte jämt, Rycka ut med kort varsel och täcka upp för någon ett par timmar eller så. Men att man inte klarar av en heltid eller ens en deltid.
    Obestämd

  • Svar på tråden Jobba som pensionär/förtidspensionär?
  • Anonym (vad tror du?)

    Inte om du har full pension såklart. Det är ju bidragsfusk! I så fall ska man ha bistånd för den del man inte klarar att arbeta och vanlig lön för det man arbetar. Som alla andra får göra.

  • mammaåten

    Som vanlig pensionär får man arbeta. För Pensionsmyndigheten får du arbeta hur mycket du vill, däremot behöver man kolla med bolaget för tjänstepensionen vad dessa har för regler.

    När det gäller sjukpension är det ju bäst att kolla med den som beslutat ang den.

  • Minimalen

    Sjukpension och förtidspension får man ju för att man INTE kan jobba. Så jobbar du så bevisar ju du att du kan jobba. De kan nog dra tillbaka beslutet om pension om du jobbar så du får nog jobba svart.

  • Domesticgoddess

    Kontakta FKs kundcenter och informera om att du vill bli kontaktad av någon som arbetar med sjukersättning, de kommer då att höra av sig till dig inom 48 timmar.

    Kort så kan man i regel få hela eller delar av sin sjukersättning läggandes vilande i max 24 månader om man vill prova på att arbeta. Om det skulle visa sig att det inte fungerar kan man få tillbaka ersättningen utan att en ny prövning görs. Den som beviljats sjukersättning enligt regelverket innan 2008 kan dessutom ansöka om att få ar ideelt med bibehållen ersättning.

    Oavsett din situation så vill jag bestämt råda dig att tala med FK - en handläggare inom sjukersättning snarare än kundcenter - innan du gör någonting.

    Ställer mig fö frågande kring din frågeställning rörande rättigheter; sjukersättning är ju just en rättighet man har om ens arbetsförmåga bedöms vara helt eller delvis nedsatt pga sjukdom permanent. Om hälsotillståndet skulle förändras så att man klarar av att arbeta i någon / högre omfattning än när bedömningen gjordes är det väl snarare ens skyldighet att meddela detta och försöka tillvarata den förmåga till självförsörjning man evt har?

  • Anonym (Fråga)

    I alla fall förr fick man arbeta 10 timmar per vecka med bibehållen full sjukpension. Jag jobbade 4 timmar per vecka och det var helt okey. Men du måste ringa och fråga!

Svar på tråden Jobba som pensionär/förtidspensionär?