Mmmaria skrev 2017-04-16 22:18:21 följande:
Skulle också gärna vilja ha svar på detta. Sitter i samma båt tyvärr ????
Har två små barn tillsammans med en man jag känner att jag inte längre älskar riktigt så som jag "borde". Är så mycket som gått upp för mig det senaste året som jag inte sett innan och det gör att jag inte kan känna riktigt sann glädje när vi alla är tillsammans.. vet innerst inne att jag borde lämna min sambo för allt jag känner just nu är att saker o ting känns fel. Men för barnens skull kämpar jag på ett tag till. Vissa dagar känns det bättre, andra sämre. Han får mig inte att känna mig 100% älskad och trygg på grund av att vi är så olika tror jag... Kram till dig och hoppas du finner en lösning??
Jobbigt!
Jag älskar min sambo kan inte känna total sann och äkta glädje när vi alla är tillsammans. Precis som om jag inte känner riktig samhörighet eller nåt. Jag älskar mina barn såklart också.
Vet inte hur man SKA känna?
Jämför mig ofta med andra familjer och tror de är lyckligare, gör roligare saker, har mer lyckliga barn mm. Hur ändrar man tankesätt och känslor?