Ångest av att vara singel och ensam
Bakgrund
Min man ville efter 14 år tillsammans skilja sig
Han hade träffat en annan kvinna.
De har nu en relation tillsammans och ska flytta ihop i augusti. Vi har en son på fem år.
Skilsmässan har gått relativt smärtfritt, insåg väl efter ett tag att vi hade fungerat ihop som familj men att det egentligen inte fanns nån kärlek kvar. Jag och min Exman har idag en god relation och fokus ligger på barnets välbefinnande.
2 månader efter skilsmässan träffade jag av en slump en man som jag började dejta. Allt var gullegull och jag vart förälskad. Men efter ett tag så märker jag att han inte har det intresse som jag vill att man ska ha. Det var bara jag som messade och kom med förslag osv. Jag avslutade relationen, men kan inte riktigt komma över honom. Det har blivit för mycket på nå sätt. Jag börjar fundera för mycket och blir ledsen och känner mig ensam och får ångest. Vill inte vara singel och ensam, jag hatar det. Ser samtidigt hur min exman är så lycklig med sin nya. Jag vill oxå ha det.
Det är värst den tiden sonen är hos pappan men upplever att å gesten kommer krypande mer och mer och jag har svårt att koncentrera mig.
Har provat lite online dateing. Men känns som alla killar bara är ute efter att ligga eller få nakenbilder. Det är inget jag vill i första hand.
Känner mig så ensam och ledsen
Det var ju inte såhär livet skulle bli...