Anonym (www) skrev 2017-05-18 09:20:43 följande:
Att ni flyttade ihop direkt är en fara för det är inte säkert att man, tex efter ett år, vill vara tillsammans. Efter den där förelskelsefasen som varar minst 6 månader börjar man se varann på ett mer realistiskt sätt. Du är nog inte där än helt enkelt men det kommer en dag då du ännu mer än nu, kommer fundera på om allt verkligen är värt det.
Givetvis är inte sex allt men det är ändå ganska mycket, och om man funderar mkt på det som du gör, så är det uppenbarligen så att du inte är nöjd med läget - och då tänker man ännu mer på det. Vad är mannen villig att göra? Söka läkare, kolla om nåt är fel? Behöver han ta några tabletter? osv. Eller är han egentligen nöjd som det är men sa saker i början för att du skulle vara nöjd?
Mannen jag var ihop med som jag skrev om förut sa också att han ville ha mkt sex början och egentligen, när jag tänker efter så var sexet som allra bäst de tre första gångerna, sen blev det bara problematiskt. Sedan talade han sig varm för att vi skulle massera varann. Så gjorde vi det och då blev jag tänd och ville ha sex medan han mest ville sova då. Han sa tom en gång "Aaaah, massage - det är väl ändå bättre än sex!" Då blev jag paff. Tycker båda sakerna är mycket trevliga men fyller olika behov.
Till slut kändes det mest som om vi bara var kompisar som gjorde saker ihop.
Vet inte hur gamla ni är men om ni skulle vilja barn blir det ju lite svårt när man inte har sex.
Vi flyttade ihop för det kändes så bra och naturligt, vi trivs tillsammans och vill dela varje dag tillsammans då vi har möjlighet. Funkar det inte så är det ingen större sak än att vi får flytta isär igen. :) Vi kommer inte skaffa barn. Så jag känner inte att jag slösar min tid på det sättet. Men det är klart om detta skulle fortsätta i flera år är jag nog inte villig att fortsätta men det känns svårt att tänka tanken då vi känns rätt för varandra.
Anonym (Leffe) skrev 2017-05-18 09:13:15 följande:
han behöver uppmuntring. inte tvinga honom men bara visa honom att det är ok att det inte är bra i början men "vi kan jobba på det".. tror att han känner sig säkrare då..
sen vet jag inte hur du vet att han är "mannen du vill leva med" efter enbart 5 månader.. men det är en helt annan sak.
Eftersom vi båda är vuxna och varit med ett tag så vet man när det känns rätt och man hittat den person man vill leva med. :) Jag har träffat många män i mitt liv och med denna har jag hittat hem, allt annat än sexuellt då.
CitronTulo skrev 2017-05-18 07:50:57 följande:
Prova att INTE ha sex på exempelvis en månad! Eller i alla fall inte penetration.. Då kan han slappna av och inte känna att han måste prestera och du behöver inte känna dig ratat..
Detta kan funka som omvänd psykologi. Ni ska dock gosa mycket, smekas och hångla och kåta upp varandra, men inte löpa linan ut!
Med tidigare erfarenhet av detta i en relation så blev det där då detta testades skönt för honom att slippa ha sex och sedan när vi försökte testa sex igen så var det samma sak för honom. Tänker det skulle var alika nu. Fungerar det inte nu så fungerar det inte om en månad heller om man inte jobbar på det.
Underhill skrev 2017-05-18 08:04:05 följande:
Vi är ju olika där, när det gäller lust och behov osv...
...låter som du har lite mer erfarenhet sedan tidigare än vad han har?? Har han någon erfarenhet alls sedan tidigare? Hur såg hans förhållande ut isf när det gäller sex och intimitet?...kanske inget man helst frågar om direkt, men mycket kan man lista ut genom att tolka beteenden.
Att man som kille/man behöver lite tid för att ladda om när man laddat ur (kommit) är snarare vanligare än ovanligt om det var så du menade?
Han han inte stor erfarenhet och har inte utvecklat sex med någon annan. Detta är nog nytt för honom och det ger säkert prestationskrav från honom själv. Jag vet inte vad du läste in i min text men det är problem att han slakar och inte kommer. Det behöver gå flera dagar för att han ska kunna få utlösning, om det blir en utlösning. Tycker det är väldigt länge med tanke på de män jag haft innan kunnat ha sex flera gånger per dag.