Springmask? Ingen symtom. Har vi det ändå?
Jag har nu googlat som en galning men hittar inget svar på min fråga.
En kompis till mig har en dotter som för fyra dagar sedan upptäckte springmask. Min kompis hintar mig nu hela tiden att hon måste fått det från oss?!
Jag har fyra barn, ett av mina barn hade lite klåda mitt på dagen en gång för ca fyra veckor sedan i rumpan. Det gick då mask på dagis så varningsklockorna satte igång direkt. Hon har problem med hård mage och just den morgonen bajsade hon stenhårt och när det inte blev mer klåda än så och jag kollade både bajs(inte med mikroskop direkt) och rumpa och inget syntes så jag antog att hon hade ont efter den hårda bajsningen.
Min man hade i förbigående sagt detta till vår kompis och hon hävdar att Ingen i deras närhet haft, inte på förskolan och hon uuunnnndraaaar verkligen hur hennes flicka fått det. Skickar sms dagligen och frågar om vi sett nå maskar i barnens bajs men det har vi inte gjort.
Sist våra barn träffades var för tre veckor sedan och jag i min tur oroar ju mig att vi blivit smittade och att det snart kommer för oss också.
Kan vi ha mask utan att veta om det? Borde dom inte vara rätt många nu då eftersom hon klagade på klådan för fyra veckor sen? Och om kompisens dotter blivit smittad av oss för treveckors sedan och fått symtom nu så borde väl det visa sig på någon av oss iaf? Vi är fem i familjen och ingen har symtom och jag har inte sett till nå mask. Jag har nu inte granskat bajset och petat runt i det men alltid kastat ett extra öga.
Borde vi behandla oss? Har hon rätt som anklagar oss? Borde vi utreda detta bättre eller kan jag sluta oroa mig isf för nu?