Mår dåligt av kombinationen Elvanse och lamotrigin
Jag har 2 mediciner just nu , Elvanse 70mg för adhd och Lamotrigin 200mg för att motverka depression och samtidigt göra mig mindre hyperaktiv och impulsiv (Har alltså ej bipolär sjukdom)
Elvanse gör mig piggare , mer koncentrerad och motverkar hjärntröttheten som min adhd ger mig för att jag måste anstränga mig så mycket, det underlättas med medicinen.
Lamotriginet(stämningsstabiliserare) gör mig tröttare och lugnare och tröttheten jag upplever gör att jag får mindre ork till att koncentrera mig , jag orkar inte.
Visst jag blir nedtryckt till skorna och dämpas, men jag finner varken glädje eller ork till att fungera optimalt på jobb och fritid.
Jag har börjat tröttna på att låtsas vara glad och fejkskratta, och det känns inge kul att inte ha motivation till att göra något alls.
Jag jobbar 50% och jag kommer inte vidare för det funkar knappt som det är nu..
Läkaren säger att jag måste ha Lamotrigin för att motverka min uppåtkurva som jag lätt får , han har förklarat att adhd hyperaktivitet ligger väldigt nära ett bipolärt hypomani, men jag uppfyller inte kriterierna för mani enligt honom,endast adhd.
Dom vill hålla mig stabil helt enkelt och det vill jag med, men det måste finnas en balans!
Har försökt prata med läkaren om att justera doserna på Elvanse och Lamotrigin, men det är som ristat i sten och inga ändringar kommer göras.
Jag menar inte att jag vill sluta med Lamotrigin, men justera dosen så jag slipper må så här.
När jag bara åt Elvanse så fungerade den medicinen bra mot min adhd , men den gjorde mig samtidigt lite för uppåt eftersom jag har den personligheten i vanliga fall också.
Hur ska jag prata med läkaren på för vis så han förstår?
Finns det nå andra medicinska alternativ istället för Lamotrigin som gör mig zombie trött?
Jag fattar seriöst inte varför man har 2 mediciner som motverkar varandra , och sen undrar dom varför jag aldrig börjar må bättre så jag kan trappa upp mer i arbetstid.
Hjälper han inte mig så här jag inget väl än att sluta med båda två medicinerna , medicinerna ska hjälpa , inte hindra återgång till arbete.