Sertralin, sover inte!
Jag har just börjat ta Sertralin krka 50 mg. Har en utmattniningsdepression med ångest, sömnsvårigheter etc.Med hjälp av imovan och atrarax har jag dock kunnat sova bra de senaste två månaderna, ångesten och depressionen finns dock kvar. Tillsammans med läkare och min psykolog bestämde jag mig dock för att börja med Sertralin, eftersom jag nu mått dåligt i över ett år.
Nu är jag inne på dag 3, så det är ju väldigt tidigt ännu. Hade gärna velat bolla lite mer med min läkare, men det går tyvärr inte - så jag kastar ut frågorna till er kloka här istället. Kanske har någon av er erfarenhet och råd att ge mig?
Jag har som sagt sovit ganska bra de senaste månaderna, med hjälp av imovan och atarax. Nu när jag tagit Sertralin så har jag somnat gott (tagit den samtidigt som de andra tabletterna på kvällen), MEN vaknat runt kl 2 varje natt (tre nätter). Då har jag bara sovit tre timmar, men inte kunnat somna om!
Jag får lite panik! VILL INTE ha tillbaks sömnproblemen!
Är detta ett typiskt "första två veckorna" symtom, som kommer gå över. I så fall får jag väl bara bita ihop.
Eller hänger det ihop med att jag tar Sertralinet på kvällen? Borde jag ta dem på morgonen istället (är dock rädd att jag glömmer dem, mitt i morgonstressen)?
Hur gör ni?
Tacksam för svar!!