• Thomssonnnn

    Svampskog (Östergötland)

    Behöver alla tips/råd jag kan få!

    Förstår att man inte vill säga sina lyckoplatser, men något borde de finnas!!

    Vilken skog eller var i närheten av (Finspång, Skärblacka , kimstad,Norrköping ) finns de bra svampskog för kantareller samt trattkantareller ??

  • Svar på tråden Svampskog (Östergötland)
  • Danielp91

    Hej

    Vill inte verka dryg eller otrevlig, men satan vilken fråga, det måste vara det dummaste jag läst på åratal.

    Jag tycker att du smäller på dig läsglasögonen och går in på svampguiden och läser på angående dom svamparna du vill plocka, se vart dom växer etc.

    Sedan plockar du med dig en söt liten korg, ett par stövlar och en svampkniv och beger dig ut med bilen och leta efter skogar som liknar det som stod på svampguiden. Kantareller växer dock väldigt varierat så dom kan man hitta lite varstans.

    Rensa dom direkt i skogen, bra mycket mindre jobb när du kommer hem.

    Gå inte allt för långt bort bara, tänker på att du verkar lite ovan. Vill inte vara medhjälpare till att du försvinner och dyker upp efter någon månad uppe i Luleå.

    Ha det bra och lycka till!

Svar på tråden Svampskog (Östergötland)