Anonym (Hjälp) skrev 2017-09-13 10:41:23 följande:
Jag har en extrem tandläkarfobi, framför allt manliga och äldre.
Har även en extrem fobi för tandborstar (tidigare använt för att kräkas) så klarar knappt av att borsta tänderna (döm ej)
Nu har en tand spruckit ordentligt och det känns obehagligt. Gör inte jätteont men den går upp mer och mer och nu är halva typ borsta(pågått i 4 månader nu)
Vet även art jag antagligen har lite hål också.
Behöver gå till tandläkaren men klarar inte av att få utskällningar osv pga min ångest och fobi. Vad ska jag göra? Har panik. Kan jag säga när jag ringer att jag har fobi och ångest så de är snälla?
Vet att jag kommer gråta
Jag tycker att du ska kolla upp en tandläkare som är specialiserad på tandvårdsrädsla hos patienter. Finns på flera ställen i landet. Googla så hittar du flera förslag.
När du tar kontakt så berättar du om din rädsla och dina bekymmer och gör upp en plan med dem om hur ni ska kunna lösa tandvården trots din rädsla. Du kan be om en kvinnlig tandläkare (om de har flera, annars får du söka ett ställe där det finns kvinnlig), du kan också be att få träffa tandläkaren och prata innan du bestämmer dig för att gå till henne.
De jobbar långsiktigt att göra dig gradvis tryggare men i ditt fall har du ju akuta problem som behöver lösas snabbt. Då kanske nåt lugnande läkemedel kan vara bra för att du ska klara av det mest akuta.
Tandläkaren kommer inte att döma dig eller skälla ut dig. Den tiden är förbi när tandläkaren skulle läxa upp patienterna som sökte deras hjälp. I synnerhet en tandläkare som jobbar med tandvårdsrädsla kommer att vara mycket tillmötesgående och noggrann i sitt bemötande för att du ska känna dig trygg och våga göra det som behövs i munnen.