• Emil1998

    Räkna ut råvarukakyl

    Hej det är så att jag måste räkna ut en råvarukalkyl, men vet inte hur man ska göra. Tänkte höra med er om ni kan hjälpa till med det?
    Jag har iallafall fyllt i kg per portion, men sen? :)


    Råvara



    Mängd



    Kg/L-pris



    Kostnad/port.



    Hälleflundrafilé



     



    282,83



     



    Potatis (king edward)



     



    11,05



     



    Smör



     



    147,31



     



    Grädde



     



    39,39



     



    Citron



     



    35,84



     



    Ägg



     



    41,56



     



    Minimorötter



     



     



     



    Ättika



     



    36,99



     



    Socker



     



    8,31



     



    Vatten



     



     



     



    Smörgåskrasse



     



    320,20



     



    Schalottenlök



     



    17,99



     



    Summa:



     



     



     





    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2017-11-28 16:28
    Något blev fel när jag klistrade in mallen

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2017-11-28 16:29
    Här har ni en länk på bilden, gyazo.com/288b752fe3fc8a829babf5ed34ef48ce
  • Svar på tråden Räkna ut råvarukakyl
  • Aniiee

    Du menar att du ska räkna ut råvarukostnaden per portion?


    Hunger, disease, tyranny, superstition and guacamole
  • Emil1998

    Jag skrev på min mobil så allt blev jättekonstigt i inlägget. Jag har länkat en bild och det är det jag vill ha fram. Både mängden mat i gram och själva summan för en portion. Typ 400g hälleflundra osv.

  • Aniiee
    Emil1998 skrev 2017-11-28 17:51:26 följande:

    Jag skrev på min mobil så allt blev jättekonstigt i inlägget. Jag har länkat en bild och det är det jag vill ha fram. Både mängden mat i gram och själva summan för en portion. Typ 400g hälleflundra osv.


    jag förstår, tror jag.

    Ja, alltså, först måste du ju veta hur mycket som går åt till en portion (eller 2 eller 4 eller hur många det nu är som ska äta). Säg till exempel smöret (extremt dyrt smör, btw....). Säg att du behöver 2 matskedar för att steka fisken i. 1 matsked smör väger ungefär 14 gram. Så måste du alltså räkna ut vad 14 gram smör kostar, om det kostar 147.31 kr per kilo, och sedan dubbla det.
    Hunger, disease, tyranny, superstition and guacamole
Svar på tråden Räkna ut råvarukakyl