Kan vara pappa
Så. Ja, saker har kommit fram som jag inte tidigare visste. Det var en tjej som jag hängde lite med ett kort tag för knappt 6 år sedan som också senare utan min vetskap fick barn. När jag fick reda på det tänkte jag bara va kul, och fick reda på vem som var pappan osv så var det inga konstigheter mer det. Nu ganska nyligen fick jag reda på att det tydligen inte var riktigt på det sättet. När det sades att hon fått barn stämde inte och han som var pappan är tydligen inte pappan.
Istället har det nu framkommit en del saker som tyder på att det kan vara jag. Dels datumen och någon som träffat dom hade sett likheter hos mig, vilket bland annat av anledningen att jag fick höra detta nu senare. Jag vet förstås inte hur det är men seriöst, hur fan gör jag nu? Jag vill ju såklart veta så behöver inte bli övertalad att jag ska skita i det. Men vart vänder jag mig? Jag vet ju inte ens vad hon heter mer än förnamn. Ingen aning var hon bor och har inte någon riktig kontakt som vet detta heller. Och även om jag visste detta, det känns jättesvårt att ringa och typ säga hej, det kan vara jag som är pappan.
Hon kan ju så vitt jag vet ha ett lyckligt familjeliv. Vem är jag att krascha in i detta?
Är det någon som kan komma med ett seriöst tillvägagångssätt och vem jag kanske kan vända mig till för att ta reda på vem det ens är. Och vad har jag ens för rätt om det ens är mitt barn, kan jag kräva faderskapstest?
Om det är som det nu helt plötsligt är som det ut ur inget finns tecken på så har jag en snart 6 årig son jag inte ens vet namnet på.