• Anne1988

    Gravid och mår psykiskt dåligt.

    Hej!

    Skapade precis en profil på familjeliv för att få ut lite tankar, känslor och höra hur andra har handskats med mitt problem.

    Jag är gravid i 28e veckan. I början av graviditeten, som inte var planerad men väldigt välkommen, mådde jag riktigt dåligt psykiskt. Jag var stundtals nollställd utan att känna något överhuvudtaget och kunde bara sitta och stirra på Tvn utan att lyssna eller fokusera på vad som hände. Jag kunde gråta hysteriskt i ensamhet utan att min sambo såg för jag vill inte vara till besvär för honom, för jag vet att han inte riktigt vet hur han ska hantera sådana situationer. Jag var inte glad över graviditeten även om jag ville vara det. Alla blev jätteglada omkring mig när jag berättade att jag var gravid men jag kände inte ett skit, fick låtsas att jag var glad inför folk. Jag hatade mig själv och tänkte att min sambo förtjänar någon så mycket bättre än mig och jag tänkte att han kommer säkert vara otrogen snart. Målade upp historier i huvudet. Tankar om att skada mig själv som att riva sönder mina armar med mina naglar eller slå knytnävarna mot tegelsten tills de börjar blöda kom upp helt plötsligt.

    Jag ska tillägga att innan jag var gravid har jag misstänkt att jag lider av svår pms då samma tankar har kommit upp ca 1,5 veckor innan mens förut under ca 2 år. Har dock aldrig tagit tag i det utan bara härdat ut.

    Från graviditetsvecka 16 fram till nu har jag mått bättre än jag gjort på år!! Mitt gamla jag som jag var för 4 år sen kom tillbaka och jag var så lycklig över allt! Kände mig snygg, uppskattad, lycklig, förväntansfull och vårt förhållande var underbart med massa kärlek! Jag har ju märkt att min sambo har tagit avstånd från mig (egentligen när jag behöver hans närhet som mest) när jag har mina ?down?-perioder.

    Nu är jag i vecka 28 och alla dessa hemska tankar och känslor börjar komma tillbaka. Det började en morgon när jag vaknade helt plötsligt då jag kände mig helt tom på känslor och bara stirrade upp i taket, min sambo pratade och skojade med mig som vanligt men jag var bara nollställd och som en ?robot? som skrattade åt honom mekaniskt medan jag skrek inombords. min sambo märker det nu och verkar störa sig på mig (jag försöker sätta på en mask så jag verkar lika glad och lycklig som jag var innan men det är svårt) har försökt förklara för honom om hormonförändringar lite smått men han verkar inte så intresserad så jag slutar prata om det direkt. Jag tycker synd om honom som ska behöva genomgå mina ?down?-perioder.

    Vi var på nyårsfest igår och jag bara satt och pratade inte med någon medan de andra dansade och hade roligt. Min sambo upptäckte efter ett tag att jag var borta så han letade efter mig och pussade mig på tolvslaget och sa att ?detta kommer bli vårt bebisår? glad och kramade och pussade mig. Jag kände ingenting men låtsades.

    Någon mer dom erfarit detta? Hur hanterade ni det? Ska till barnmorskan i veckan och tänkte ta upp det. Jag har dock en tendens att förminska mina problem när jag berättar för folk även om jag bara vill falla i deras famn och gråta och skrika efter hjälp. Men ska försöka stå på mig denna gång och se det som seriöst och en stor grej.

    Förstår om ni inte orkat läsa allt, men tack!!

    Hoppas ni får ett underbart nytt år!

  • Svar på tråden Gravid och mår psykiskt dåligt.
  • meicc

    Hej fina du,

    Har haft det likadant mina två graviditeter och ska snart föda. Mådde totalt skit i början, bra i mitten och sen skit i slutet och kommande månader efter förlossningen. Helt hormonellt för mig. Efter tre månader vände det och efter 6 månader kunde jag känna mig som mig själv igen.

    Denna graviditeten sa jag till direkt till min barnmorska hur läget var och att jag vill ha någon att prata med. Så jag har gått hos mödravårdspsykologerna och pratat en gång i månaden och de ?står redo? efter förlossningen för att stötta och ha någon att prata med. Hon sa att det vsr klassisk hormonell påverkan att må på det viset och just att man började se ljuset igen efter 3 månader.

    Jag är jätterädd att må likadant, eller värre, efter denna förlossningen. Men nu vet jag att de äe förberedda och även jag är så förberedd jag kan på att tackla det. Min man har även tagit föräldraledigt i fyra veckor efter förlossningen för att jag ska kunna sova/äta osv för att snabbare komma i balans och stötta med det barnet vi har sedan tidigare.

    Det är HEMSKT att må så, men det är övergående. Lovar <3 tycker du ska säga till sin barnmorska att du vill ha en tid för samtal, det kan vara lång väntetid att komma in i deras system men sen är de guld värda.

    Du kommer fixa detta och du kommer må bra igen. En del mår illa och får foglossning, andra får ångest och deppighet av graviditet. Denna graviditeten har jag också varit mer öppen med min omgivning hur jag mår som gravid, det är inget delning inget att skämmas över.

  • UndrandeSökare

    Du kan ha fått en depression. Men visa denna text du skrivit här för barnmorskan eller en läkare på vårdcentralen, om hur du mår, om du har svårt att berätta med ord. Tycker du beskriver det bra här.

    Om inte barnmorskan kan hjälpa dig, så brukar de kunna hjälpa på vårdcentralen med kuratorkontakt och kanske medicin. Kontakta din vårdcentral tycker jag.

  • Iowhannah

    Vad jag känner igen mig!

    När sonen föddes drabbades jag av förlossningsdepression och nu är jag rädd för att ha hamnat i en graviditetsdepression. Jag gick in i vecka 14 i dag och har mått riktigt dåligt sedan vecka 8. Dessutom reagerar min kropp på att jag känner mig stressad och mår piss så jag har redan märkt av sammandragningar.

    Gråter typ dagligen för allt och inget och orkar inte med nånting. Jobbet, barnet, hushållet, ALLT är bara för mycket ansvar. Jag känner ingen glädje över graviditeten men jag vet att jag skulle ångra en abort och jag hoppas att känslorna kommer i sinom tid. Jag har som tur är en förstående sambo men det är inte alltid det hjälper.

    Jag ska be om kuratorskontakt nu i veckan för jag orkar inte må så här längre, jag tycker att du ska göra detsamma för att åtminstone förebygga en förlossningsdepression.

  • Iowhannah

    Jag kan tillägga att jag aldrig tänkt på att skada mig själv, men när jag mår som sämst är jag rädd för att skada mitt barn :( Han är bara två år och förstår inte att mamma mår dåligt och inte orkar leka hela tiden. Jag har dessutom ofta tankar om att jag önskar att jag vore död. Eller bara medvetslös så jag fick vila och vara ifred :/

  • Ina82

    Hejsan! Kan du inte visa din text på rådgivningen! Du ska be om hjälp och få dem att förstå hur du verkligen mår så att du kan få den hjälp du behöver för att kunna bli lika lycklig igen! Kram

Svar på tråden Gravid och mår psykiskt dåligt.