Lön som outbildad barnskötare - begär jag för mycket?
Hej! Jag undrar vad ni som arbetar som barnskötare fast är outbildade har för Lön? Timlön och månadslön. Hur gamla är ni?
Jag har arbetat extra som barnskötare hela hösten på en skola där jag fått 115:- i timmen, minimilön för en 19åring. Jag själv är 26 med 8 års erfarenhet inom bland annat vården och handels.
Nu ska jag få fast på skolan 50% som barnskötare men med ett planeringsansvar för fritids, planering och strukturering av aktiviteter osv. Då vill jag såklart ha högre lön. Är det för mycket att begära 11.000 i månadslön? Jobbar som sagt 50%. Det skulle vara ca 137:- i timmen. Sen utöver det 1000:- för mitt ansvar, denna biten kan vara förhandlingsbar med några hundralappar om det är så.
Så totalt sett 12.000 i månaden på en halvtid, är det för mycket?