• Anonym (TS)

    Synbortfall, migrän som utsättningssymptom på Lamotrigin?

    Hej!

    Jag har under ca 1-2 veckor mått väldigt konstigt sen dom satte ut lamotrigin på mig, Har känt mig yr och haft svårt att fokusera synen, Dåsig i skallen och huvudvärk och helt utmattad.

    Synen har varit ett återkommande problem som startade vid insättning av Lamotrigin, Nu är det förvärrat efter utsättning och jag ser knappt vad jag skriver nu när jag skriver detta inlägg, väldigt ansträngande, Så här har det varit varje dag sen utsättningen och det blir bara värre.

    Nu har jag ganska kraftigt synbortfall , Ser inte det jag tittr på och texten som jag skriver blir mest grötig, ungefär som jag brukar få när jag får kraftig migrän som jag haft tidigare i mitt liv, Men nu är det utan kraftig huvudvärk eller endast svag, Man kan säga att jag får aurafasen varje dag utan det kraftiga anfallet.

    Vart ska jag vända mig? Optiker eller hälsocentral?

Svar på tråden Synbortfall, migrän som utsättningssymptom på Lamotrigin?