• Chajsa

    Provat zonterapi?

    Hej! Jag vill bara tipsa om en sak som jag försöker ta till i mina (desperata) försök att bli gravid. Jag har börjat gå på zonterapi och akupunktur. Jag har hört att det kan hjälpa och min zonterapeft har som specialitet just barnlöshet. Hon säger att hon har hjälp flera par att bli gravida. Än har inte jag blivit det men saker har hänt med mig sen jag började gå. Min mens har t.ex. blivit rikligare, efter att bara ha minskat under flera år. Hon har hjälpt mig med min spänningshuvudvärk och med mina problem med urinvägsinfketioner. Även min läkare säger att det är bra att gå på akupunktur inför IVF. Min zonterapeft menar att hon rättar till balansen i min kropp, att hon t.ex. värmer min livmoder och att man också kan rensa ut, bokstavligt talat, livmodern från gamla blodrester som kan ligga kvar där inne och störa. Jag kände att det var värt att prova. Det är inte helt billigt, men det känns jättebra att gå dit. Som att man försöker själv och att något händer i all denna landstingsväntan. Jag vill verkligen rekommendera att ni ger det en chans.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-03-09 21:19:11:
    Hon har också berättat att hon har hjälp kvinnor med dålig äggproduktion och män med dåliga spermier.

  • Svar på tråden Provat zonterapi?
  • helylle

    WoW! Det låter verkligen som om det är värt att testa. Har länge funderat på det men tyvärr inte haft ekonomin för att gå. Tar gärna emot tips på vart man kan gå och till vem =) Om du vill så kan du skicka ett meddelande till min inbox om du inte vill skriva ut det här. Skulle bli jätteglad för lite tips!

  • lintus

    Jag har också provat zonterapi ett antal ggr. Har alltid haft oregelbunden mens och inte haft ÄL varje gång. efter behandlingen så har jag ÄL vid varje mens och cykeln börjar bli kortare. Klart värt ett försök! Själv bor jag i Gbg och gått på Linnégatans Hälsocenter (?) jättebra ställe med bra personal.

    Lycka till!

  • Mammatillfem

    Jag går på zonterapi,men i allmänt må bra syfte.Min masserar under zonerna i fötterna på alla kroppens punkter,gör din enbart på zoner speciellt för graviditet? Hur länge är du där? Min håller på 1½ tim,men hon masserar ansiktet o ryggen med. 400 kr per gång.

  • Miss Tattoo

    Jag har fått regelbunden mens av zonterapi och hoppas nu att det tar sig ...


    Längtar efter ett mirakel ...just nu ...
  • Skrollisen

    Har testat zonterapi i 1 1/2 år men det har tyvärr inte hjälpt oss ännu. har dock blivit av med min migrän..

  • Sante

    Jag har gått på zonterapi i över ett år,nu är jag med barn!

  • annaJ73

    *försöker att inte göra för mycket reklam*

    Jag gick på kombinerad behandling hos www.akupunktur.se (zonterapi och akupunktur) när jag och min man försökte bli gravida, vi hade försök i 2 år utan resultat och efter en behandlingserie hos dessa personer så blev vi faktist gravida!

Svar på tråden Provat zonterapi?