• Anonym (Jäkla näsa!)

    Ständigt problem med täppt näsa, nysningar, rinnande näsa. Vad är det?!

    Sen i höstas har jag haft väldiga problem med täppt näsa, nysattacker och sen rinnande näsa efter det. Har ingen hosta eller halsont så inga förkylningssymptom för övrigt.

    Inga husdjur och har köpt en ny säng så det kan inte va kvalster heller. Aldrig vart allergisk innan vad jag vet. Vad sjutton kan det vara?

    Är jämt trött, har lite temp oftast ( 37,7-38) och om det har betydelse så är jag svullen som en mjuk liten bulle stor som en liten golfboll fast mer oval på hals/ovanför nyckelbenet. Det har undersökts med flera utredningar men är tydligen ingenting. Råkade se journalen på skärmen där de misstänkt lymfom men inget de sagt.

    Nån idé på allergi eller annat? Börjar bli tröttsamt :(

  • Svar på tråden Ständigt problem med täppt näsa, nysningar, rinnande näsa. Vad är det?!
  • Anonym (Jäkla näsa!)

    Glömde säga att det oftast är ensidig täppthet. Men lite i andra med men den ena är alltid genomtäppt.

  • Anonym (Sängen ändå?)

    Om det började när du köpte ny säng kan du möjligen vara allergisk eller överkänslig mot något ämne i sängen. En kemikalie i stommen eller ett tyg eller så.

  • Anonym (Jäkla näsa!)
    Anonym (Sängen ändå?) skrev 2018-02-15 07:17:35 följande:

    Om det började när du köpte ny säng kan du möjligen vara allergisk eller överkänslig mot något ämne i sängen. En kemikalie i stommen eller ett tyg eller så.


    Nä började långt innan.
    Salmiakk skrev 2018-02-15 06:57:59 följande:

    Irriterade slemhinnor i näsan samt polyper låter det som.


    okey tack för svar!
  • Mandel

    Håller med om polyper.

    Har själv samma problem och har Nazonex på recept för att lindra besvären.

    Nös ibland hela dagar i flera års tid och haft problem att kyssas eftersom jag inte kunnat andas genom näsan och näsan har runnit och bla bla bla.
    Det är mycket bättre när jag använder sprayen och jag märker direkt om jag glömt.
    Då är jag svullen och får svårt att andas genom den näsborren.


    Den vise talar om vad han ser, dåren om vad han hört.
  • Anonym (anonym)

    Har själv den typen av problem och var hos specialistläkare som undrade om jag skadat näsan för tydligen hade jag broskbildning, doktorn pratade direkt om operation men ska först utredas med rtg av bihålor och flödesmätning. 
    Sökte inte ens för nästäppa utan för huvudvärk och synproblem och då ville de se om det hade med balanssinnet att göra och därför hamnade jag för undersökning hos öron-näsa-hals. Jag har dessutom fått försämrat luktsinne

  • Anonym (Jäkla näsa!)

    Tack för svar :)

    Kanske ska be om nasonex först o främst då och be att få komma till önh om det fortsätter?

  • Anonym (anonym)
    Anonym (Jäkla näsa!) skrev 2018-02-15 11:46:30 följande:
    Tack för svar :)
    Kanske ska be om nasonex först o främst då och be att få komma till önh om det fortsätter?
    Nasonex har viss effekt på mig slutat att andas genom munnen under natten och sover utan att vakna upprepade gånger av torr mun.
  • Anonym (Näsan)

    Nasonex finns receptfritt.

    Jag tycker inte att det har någon effekt alls och använder istället rhinocort eller desonix, men de är receptbelagda för de irriterar slemhinnorna mer.

    Få en remiss till ÖNH på en gång istället för att tramsa runt hos husläkaren. Det tar ju bara längre tid innan du får ordentlig hjälp och kostar pengar för tramsbesök.

  • Anonym (Mögel)

    Kolla upp om ni har mögel i hemmet. Köp test från Anazona. När vi flyttade till en lägenhet med mögel så var jag förkyld, täppt, snuvig och sjuk hela tiden i ett halvår tills jag flyttade ut. Det du känner på halsen är väl en lymfkörtel som är svälld, det är tecken på infektion/inflammation i kroppen nån stans.

Svar på tråden Ständigt problem med täppt näsa, nysningar, rinnande näsa. Vad är det?!